Formuła 1 wciąż najpopularniejsza

r1

Formuła 1 i rajdy samochodowe to najpopularniejsze dyscypliny sportów motorowych w naszym kraju – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jaki zawodnik jest najbardziej rozpoznawalny?

Na popularność poszczególnych dyscyplin sportowych największy wpływ ma fakt, czy w danej dyscyplinie sportu Polacy odnoszą sukcesy – twierdzi dr Adam Czarnecki, ekspert ARC Rynek i Opinia. Jeszcze kilka lat temu narciarstwo biegowe było mało popularną dyscypliną sportu, jednak po sukcesach Justyny Kowalczyk obserwujemy znaczny trend wzrostowy. Podobnie rzecz miała się z Formułą 1 w czasie sukcesów Roberta Kubicy. Dlatego teraz – obserwując udział Krzysztofa Hołowczyca w rajdzie Dakar – należy spodziewać się znacznego wzrostu zainteresowania tą dyscypliną sportu.

Dakar najpopularniejszy

Teza znajduje potwierdzenie w wynikach badań. ARC Rynek i Oponia przeprowadziło badanie, z którego wynika, że Rajd Dakar jest coraz bardziej rozpoznawaną imprezą. Co więcej, jest obecnie najbardziej znanym rajdem samochodowym, z którym w 2011 roku zetknęło się 15% Polaków, czyli o 5% więcej niż w roku ubiegłym. Rajdy pod względem popularności wyprzedza Formuła 1, jednak różnica między nimi z roku na rok się zmniejsza: w 2008 roku wynosiła ona blisko 25%, w 2011 – tylko 8% – wynika z badania „Sponsoring Monitor” ARC Rynek i Opinia. Pozytywnym trendem jest fakt, że zarówno zainteresowanie rajdami samochodowymi jak i Formułą 1 wciąż wzrasta. Trend ten mogą w znacznym stopniu spotęgować dobre wyniki Krzysztofa Hołowczyca w Dakarze. Dodajmy tylko, ze ‘Hołek’ niezmiennie od 10 lat utrzymuje się w gronie najpopularniejszych polskich sportowców.

Rosnąca popularność „Hołka”

Cieszyć należy się także z faktu, że, obok Hołowczyca, wśród 15 najbardziej znanych polskich sportowców jest także dwóch innych przedstawicieli sportów motorowych. Pierwszy z nich to Robert Kubica, który zajmuje drugie miejsce – zaraz za Adamem Małyszem, a drugi to Tomasz Gollob – trzynasty w zestawieniu. Znajomość Roberta Kubicy od ubiegłego roku spadła o prawie 5%, systematycznie jednak rośnie znajomość Krzysztofa Hołowczyca i Tomasza Golloba.

Od ponad 10 lat corocznie badamy rynek sportu m.in. pod kątem dyscyplin sportowych, sportowców i sponsoringu sportowego – dodaje dr Adam Czarnecki. – Krzysztof Hołowczyc w naszych rankingach zawsze plasował się wśród najpopularniejszych sportowców, mimo iż jego popularność zmieniała się w zależności od aktywności sportowej. Od kilku lat znowu obserwujemy wzrost znajomości tego sportowca, a sukcesy w rajdzie Dakar na pewno jeszcze wzmocnią ten trend.