Bezpieczna jazda również w święta!

Święta to dla wielu z nas czas radości, odpoczynku i spotkań z rodziną. Jednocześnie jest to okres, w którym odnotowuje się najwięcej wypadków samochodowych w ciągu roku, dlatego warto zachowywać wzmożoną czujność na drodze.

Dlaczego w okresie świątecznym jest tyle wypadków?

Pierwszą przyczyną wypadków w okresie świąt są oczywiście niesprzyjające warunki na drodze. Często spotykamy się ze śniegiem, oblodzonymi drogami, poza tym coraz szybciej zapada zmierzch, przez co widoczność jest o wiele gorsza. Nic więc dziwnego, że jazda w okresie zimowym może przysparzać nam więcej problemów i powodować większą ilość wypadków i kolizji na drogach.

Kolejnym czynnikiem jest wzmożony ruch samochodowy. Ludzie często wybierają się na święta do rodziny czy przyjaciół, a jak wiadomo im większa ilość samochodów na drodze, tym większe ryzyko wypadku.

Kluczowe znaczenie ma jednak nieostrożność kierowców i brak rozwagi na drodze. Zapewne każdy z nas cieszy się na myśl o spotkaniu z kochającą rodziną, wielu z nas nie może się tego doczekać, możliwe, że mamy jeszcze przed sobą tyle drogi, a już marzy nam się kolacja przy świątecznym stole. Może więc trochę „podkręcić” prędkość jazdy…? Takie myśli kłębią się w głowie kierowców. Konsekwencje zbytniego pośpiechu i brawury mogą być tragiczne.

W statystykach niezmiennie króluje także alkohol, który często towarzyszy ludziom w okresie świątecznym. Alkohol powoduje opóźnienie reakcji, senność, czasem rozdrażnienie i właśnie dlatego jazda samochodem po alkoholu jest taka groźna. Pamiętaj – piłeś, nie jedź! Nie wsiadaj również do samochodu jako pasażer, jeśli wiesz, że twój kierowca spożywał alkohol.

Podaruj sobie bezpieczne święta

Jeśli chcesz spędzić te święta naprawdę miło, wśród kochającej rodziny i przyjaciół, pamiętaj o ostrożności na drodze. Weź sobie głęboko do serca rady zawarte w tym artykule, nawet jeśli brzmią sztampowo. W dalszym ciągu statystyki pokazują, że wypadków w święta jest coraz więcej. Nie pozwól abyś to ty znalazła się w tych statystykach jako przestroga dla innych kierowców.

Fot: JNB Photo, foter.com