Akcja-aktualizacja: zadbaj o mapy w swojej nawigacji

W okresie intensywnego ruchu na drogach, przed świętami i sylwestrem, warto zadbać o aktualizację danych w nawigacji. Aktualna mapa to klucz do sprawnego poruszania się i szybkiego dotarcia do celu: urządzenie wybiera optymalną trasę uwzględniając wszelkie zmiany i dostępność poszczególnych dróg. Dodatkowo, jeśli jest wyposażone w TMC czyli funkcję informowania o utrudnieniach na drodze, może znacznie skrócić czas podróży i oszczędzić kierowcom stania w korkach. Aktualizacja map trwa kilka minut i jest banalnie prosta, dlatego warto o niej pamiętać.

„Aktualizacja mapy w nawigacji” –  to hasło budzi różne reakcje pośród użytkowników tego typu sprzętu. Jedni denerwują się, że to zajęcie czasochłonne i skomplikowane. Inni twierdzą, że  niepotrzebne, bo i tak znają drogę, a nawigacje mają tylko „w razie czego”. Jeszcze inni o tym nie po prostu nie pamiętają. A warto pobrać najnowsze dane do nawigacji. W rzeczywistości to łatwy proces, w dużej mierze zautomatyzowany, który nie zajmuje więcej niż kilka do kilkunastu minut. Na drodze aktualna mapa da kierowcy pewność, że jego komputerowy pilot nie poprowadzi go do zamkniętego przed rokiem mostu czy prosto do remontowanej właśnie ulicy.

Jak zaktualizować mapę?

Możemy  zapomnieć o czasach, kiedy nawigacje można było aktualizować tylko poprzez zamówienie specjalnej karty pamięci czy też wysyłając sprzęt do serwisu. Obecnie każda licząca się marka nawigacji dołącza do swojego urządzenia oprogramowanie umożliwiające jego obsługę za pomocą komputera, dzięki czemu również pobieranie aktualnych map jest proste i szybkie.

Podłączamy  urządzenie do komputera i włączamy program do obsługi nawigacji. Jeżeli dostępne są aktualizacje danych mapowych, program poinformuje o tym użytkownika. Wtedy należy kliknąć „pobierz” i aplikacja samodzielnie ściągnie pliki z Internetu i wgra do nawigacji.

Jak długo mogę aktualizować za darmo?

Na rynku funkcjonują różne modele darmowej aktualizacji danych mapowych. Część urządzeń umożliwia bezpłatne uaktualnienia przez pewien okres – na przykład przez dwa lata, kiedy to nowe mapy można pobierać bez dodatkowych kosztów. Są również dostępne rozwiązania bezterminowe. W takim przypadku dane w urządzeniu mogą być aktualizowane przez cały okres jego użytkowania. Jednorazowy koszt nawigacji z taką funkcjonalnością potrafi być wtedy znacznie wyższy, ale w perspektywie długookresowego użytkowania jest to rozwiązanie bardziej opłacalne.

Aktualna mapa to klucz do płynnej i bezstresowej podróży. Dlatego łatwość i szybkość aktualizacji danych mapowych ma znaczny wpływ na to, jak bardzo pomocnym urządzeniem jest nawigacja.

Źródło: MiTAC