W co się ubrać?

Odwiecznym dylematem kobiety jest codzienna odpowiedź na pytanie: w co się ubrać. Tym razem jednak, nie będzie o najnowszych trendach. Nie napiszemy, czy możecie łączyć kolor zielony z różowym, ale podpowiemy co ubrać do auta, by było wygodnie i przede wszystkim – bezpiecznie.

w co si ubrac

Aż 15% kierowców przyznaje się do chwilowej utraty kontroli nad samochodem z powodu prowadzenia auta w kozakach na grubej podeszwie. Osoby, które siadają za kierownicą, zimą powinny dobierać garderobę także pod kątem bezpieczeństwa jazdy

Zimą jesteśmy narażone na więcej trudnych drogowych sytuacji, więc należy unikać czynników, które mogą dodatkowo przyczynić się do obniżenia bezpieczeństwa jazdy – mówią eksperci ze Szkoły Jazdy Renault. – Należą do nich także elementy ubioru takie jak: buty, kurtki, rękawiczki czy czapki.

Buty

Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie pary butów na zmianę, którą kierowca zakłada przed rozpoczęciem podróży. Buty do jazdy samochodem nie powinny w żaden sposób ograniczać ruchów nogi w kostce, ich podeszwa nie powinna być zbyt gruba czy szeroka, gdyż może spowodować np. jednoczesne naciśnięcie pedału gazu i hamulca. Dodatkowo gruba podeszwa zmniejsza możliwość odczuwania nacisku przenoszonego na pedały. Niebezpieczna jest także śliska podeszwa. Sytuacja, w której np. stopa nagle zsuwa się z pedału hamulca może mieć tragiczne konsekwencje. Buty należy starannie oczyścić ze śniegu i osuszyć, przynajmniej na dywaniku samochodowym.

Rękawiczki

Nie mniej ważnym elementem ubioru zimą są rękawiczki. Do prowadzenia samochodu nie nadają się wyroby wełniane, bawełniane czy wykonane z innych włókien nieposiadających odpowiedniej przyczepności. Należy też unikać zakupu rękawiczek z jednym palcem i zbyt grubych, gdyż uniemożliwiają odpowiednie i pewne trzymanie kierownicy. Najlepsze do prowadzenia samochodu są skórzane rękawiczki z pięcioma palcami.

Kurtka

Nie powinna być zbyt gruba, aby nie ograniczać możliwości ruchów kierowcy. Także czapka nie powinna być zbyt duża i gruba, aby nie zsuwała się na oczy. Absolutnie nie wolno prowadzić samochodu w kapturze, który powoduje znaczne ograniczenie pola widoczności. Kierowca powinien zatrzymać się w bezpiecznym miejscu po rozgrzaniu wnętrza samochodu i dopiero po zdjęciu kurtki, czapki czy rękawiczek kontynuować podróż.