Aparat dobry na stłuczkę

1

Śnieg. Ślisko. Na ulicach tłoczno. W takich warunkach łatwo o stłuczkę. Oprócz zdrowego rozsądku, warto też wozić ze sobą aparat fotograficzny. Nie zapomnij go użyć, gdy będziesz pewna swego.

Pisałyśmy już o czym musisz pamiętać wybierając się w podróż autem: co sprawdzić pod względem stanu technicznego, jak zabezpieczyć dzieci, jak przewozić bagaże, etc. Do ewipunku warto też aparat fotograficzny, by w razie stłuczki mieć wszystko czarno na białym i po powrocie nie „mocować” się z ubezpieczycielem.

Mapa, nawigacja samochodowa czy CB radio, mogą uchronić przed niepotrzebnym stresem i przyspieszyć bezpieczny dojazd na miejsce. Dobrze byłoby, aby biorąc pod uwagę ryzyko ewentualniej stłuczki, przygotować się do podjęcia odpowiednich działań. Oprócz, dostępnych w Internecie, gotowych formularzy do wypełnienia w razie kolizji, warto wyposażyć się w kompaktowy aparat fotograficzny.

Cyfrówka od dawna uważana jest za nieodłącznego towarzysza podróży. Dzięki niej można uwiecznić wyjątkowe chwile spędzone podczas wakacji z najbliższymi. Może jednak okazać się również przydatna na wypadek kolizji podczas podróży, gdyż pozwoli na dokładne zarejestrowanie skutków zdarzenia. Ważne jest to zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi ubezpieczenie oraz udokumentowanie winowajcy.

– Im dokładniej udokumentujemy zaistniałą szkodę, tym szybciej ubezpieczyciel będzie mógł ją zlikwidować. Warto zatem zobrazować opis zdarzenia dobrymi zdjęciami – mówi Małgorzata Mączyńska, Dyrektor Likwidacji Szkód Liberty Direct.

Zdjęcia uszkodzonego pojazdu zrobione np. telefonem komórkowym mogą nie zostać uznane przez ubezpieczyciela, ze względu na ich słabą jakość.

– Aparaty kompaktowe dostępne na polskim rynku są na tyle małe, poręczne i niedrogie aby mogły stać się elementem wyposażenia każdego auta. Przy zakupie odpowiedniego sprzętu powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na technologię, by wykonywane zdjęcia posiadały odpowiednią jakość. Sama kilka tygodni temu miałam kolizję i dzięki wykonanym zdjęciom, udało mi się zarejestrować uszkodzenia nawierzchni, które były przyczyną wypadku, a co za tym uzyskać odszkodowanie – mówi Agnieszka Bujalska – Specjalista ds. PR aparatów Casio Exilim

– Przygotowując dokumentację fotograficzną zdarzenia pamiętajmy, że powinna ona obejmować zarówno uszkodzenia pojazdów biorących udział w zdarzeniu, jak również istotne szczegóły i okoliczności zdarzenia, takie jak poziome i pionowe oznakowanie drogi, stan nawierzchni, ślady hamowania, usytuowanie pojazdów po zdarzeniu. Samo miejsce zdarzenia powinniśmy sfotografować z kilku stron obierając przy tym jeden punkt odniesienia widoczny na wszystkich zdjęciach. Może to być np. latarnia, charakterystyczne drzewo albo duży przedmiot położony na jezdni. Oprócz zdjęć ogólnych pojazdów – z przodu i z tyłu, powinniśmy poświęcić przynajmniej dwa ujęcia każdemu uszkodzeniu – pierwsze w zbliżeniu, drugie na tle większego fragmentu nadwozia. Ważne jest też sfotografowanie numerów VIN – dodaje Mączyńska.