And the Oscar goes to…Chevrolet

Mało kto pamięta i zwraca uwagę na fakt, że swój udział w tworzeniu największych dzieł kinematografii nierzadko mają także samochody.

Każdego roku gwiazdy Hollywood i przedstawiciele amerykańskiego przemysłu filmowego zbierają się podczas uroczystości wręczenia Oscarów, aby uhonorować najlepsze produkcje filmowe i wyróżnić najlepszych aktorów. Swój udział w tworzeniu największych dzieł kinematografii mają także samochody Chevroleta. – Samochody mają wiele wspólnego z filmami. Widz często wytwarza emocjonalną więź z pojazdem, grającym jedną z głównych ról – mówi Elliot Wilhelm, kurator filmowy z Instytutu Sztuki w Detroit oraz założyciel Detroit Film Theatre. Dlatego czasami podczas scen, w których niszczone są piękne auta często słychać odgłosy niezadowolenia i współczucia.

Czym jeździ Batman

Marka Chevrolet przyczyniła się do powstania takich produkcji jak trzy części filmu Transformers, w którym Chevrolet Camaro wcielił się w rolę robota Bumblebee. Zachęcony sukcesem trylogii, Chevrolet stworzył model Camaro TRANSFORMERS Special Edition, który sprzedał się w około 3.000 egzemplarzy. W filmie oprócz Camaro pojawiły się także modele Corvette Stingray Concept oraz Chevrolet Malibu z 1965 roku.

Wiele emocji wśród fanów motoryzacji wywołał również thriller xXx z 2002 roku, w którym aktor Vin Diesel wykonuje spektakularny skok z mostu, prowadząc Chevroleta Corvette. W tym miejscu należy też wymienić pojazd Batmana z filmu Batman (1989) i Powrót Batmana (1992).

Zmodyfikowany Chevrolet Corvette z 1964 był gwiazdą hitu kinowego Viva Las Vegas z Elvisem Presley’em i Ann Margaret. Film opowiada o losach Lucky’ego Jacksona i jego drodze do udziału w pierwszym wyścigu Grand Prix organizowanym w Las Vegas. Wielu krytyków uważa, że Presley zagrał w tym filmie swoją najlepszą rolę.

Modele Chevroleta mieliśmy okazję podziwiać także m.in. w takich filmach jak Amerykańskie graffiti (1973) z Harrisonem Fordem, Ostatni amerykański bohater (1973) z Jeffem Bridgesem, czy Człowiek demolka (1993) z Sylvestrem Stallone, Wesley Snipesem i Sandrą Bullock. Dodajmy też, że animowana wersja Chevroleta Corvette pojawiła się w filmach Toy Story 3 (2010) i Auta 2 (2011).