Aby pies polubił podróże

Uchylone lekko okno, odpowiednie zabezpieczenia i przygotowane miejsce podróży to podstawy, o które powinnaś pamiętać zabierając swojego pupila w wakacyjną podróż. Pies jest nerowy i nie lubi samochodu, może czas najwyższy to zminić?

Nie uspakajaj będzie gorzej

– Dolar w aucie zachowuje się okropnie. Cały czas szczeka, drapie łapą w drzwi, rzuca się na tylną szybę. Próbowaliśmy go głaskać, uspokajać, nic nie pomaga – mówi nam Magda, właścicielka trzyletniego owczarka niemieckiego. Jak poskromić nieposłusznego psiaka? – Psa nie wolno nerwowo poklepywać i uciszać – podkreśla Katarzyna Skórska z Ośrodka Szkolenia Psów „Na Woli”. – Zwierze irytuje się jeszcze bardziej. Takie zachowania tylko pogarszają sytuację – dodaje.

Nerwowo w domu, nerwowo w aucie

Na nerwowe zachowanie psa podczas podróży samochodem może składać się wiele rzeczy. Mogą to być uwarunkowania genetyczne: skłonność do histerii, nadpobudliwość, ale nie tylko. – Na zachowanie psa, nawet w samochodzie, ma również wpływ atmosfera, jaka panuje w domu – przekonuje Katarzyna Skórska. – To, jakimi jesteśmy ludźmi ma ogromny wpływ na naszego pupila. Jeśli właściciel psa jest nerwowy, najprawdopodobniej udzieli się to również zwierzęciu – kontynuuje. Nie bez znaczenia jest także sposób, w jaki prowadzimy auto. – Szybka jazda, ostre hamowanie, nagłe przyspieszanie potrafi zdenerwować człowieka, a co dopiero czworonoga – dodaje. To nie wszystko. Pies może także cierpieć na chorobę lokomocyjną.

Wstręt do samochodów

Choroba lokomocyjna najczęściej występuje u szczeniaków. Z reguły przypadłość ta ma podstawy emocjonalne , która ustępuje z wiekiem i obyciem psa w samochodzie. Oczywiście zwierzęciu można podać np. Aviomarin, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Aby zaburzenia ustąpiły powinnyśmy przyzwyczajać psa od najmłodszych lat do jazdy. Mówić do niego spokojnie, powoli głaskać. Na początek podróżować na krótkich dystansach. Nie bez znaczenia jest także komfort jazdy.

Tylko nie na kolanach

Uchylone lekko okno, odpowiednie zabezpieczenia i przygotowane miejsce podróży to podstawy. – Pies powinien od początku podróżować w wyznaczonym przez właściciela miejscu. Jeśli np. nauczymy szczeniaczka jazdy na kolanach, nabierze złych nawyków i w przyszłości, pomimo swoich rozmiarów, będzie chciał podróżować w tym samym miejscu – podkreśla Katarzyna Skórska. Należy również pamiętać, że pies ma swoje potrzeby, które nie zanikają podczas jazdy. Szczególnie przy dalekich wakacyjnych podróżach należy od czasu do czasu zatrzymać się i dać możliwość załatwienia psu jego fizjologicznych potrzeb z jedzeniem i piciem włącznie.

Sposoby

Najlepszym sposobem przygotowania psa do podróży autem jest zapisanie go na szkolenie. – Przeszkolony pies jest spokojny, ułożony nie zachowuje się gwałtownie i przede wszystkim wykonuje polecenia właściciela – mówi nam szkoleniowiec. – Istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że podczas podróży będzie zachowywał się nerwowo – dodaje K. Skórska. Przykładowo, szkolenie przeprowadzane w Ośrodku Szkolenia Psów „Na Woli” kosztuje 600 zł. i trwa trzy miesiące. Właściciel ze swoim pupilem przyjeżdżają do ośrodka dwa razy w tygodniu, aby wspólnie trenować. Jeśli pies jest już starszy, a pomimo naszej miłości, podróż z nim to prawdziwa udręka, możemy skierować go na terapię. Cena spotkań z psim psychologiem uzależniona jest od indywidualnego przypadku. – Ważnym elementem terapii jest uświadomienie właścicielowi, że również jego zachowanie może powodować nerwowość zwierzęcia – podkreśla Katarzyna Skórska.