7 porad dotyczących bezpiecznych wyjazdów wakacyjnych

Koniec roku szkolnego to nieoficjalny początek sezonu wycieczek i podróży samochodowych. Przed zapakowaniem bagaży i rodziny do auta, warto przeprowadzić rutynową kontrolę samochodu aby uniknąć niespodziewanej awarii. Oto nasze wskazówki.

1. Akumulator

Żywotność standardowego akumulatora samochodowego to 3-5 lat. Jeśli wiek baterii przekracza 5 lat, przed daleką warto przyjrzeć się bliżej jej stanowi technicznemu.

2. Klimatyzacja

Nikt nie chce być uwięzionym w gotującym się samochodzie podczas wielogodzinnej jazdy. Jeśli zauważyłaś spadek efektywności chłodzenia, sprawdź system klimatyzacji w warsztacie.

Swoją drogą po zimie warto dokonać jej dezynfekcji i odświeżenia. W miarę korzystania z klimatyzacji (jak również zwykłych nawiewów), w instalacji rozwijają się rozmaitego rodzaju grzyby i bakterie. Powodują one nieprzyjemny zapach, reakcje alergiczne a niekiedy nawet poważniejsze problemy. 

3. Płyny do spryskiwaczy i wycieraczki

Gumowe pióra wycieraczki żyją od 6 do 12 miesięcy w zależności od narażenia na ciepło, brud, słońce, deszcz oraz szron i lód pokrywający szyby zimą. Jeżeli wycieraczka nie może wyczyścić szyby jednym ruchem, przyszła pora na jej wymianę.

Przed podróżą sprawdź również poziom płynu spryskiwacza. Podczas letniej podróży na przedniej szybie tworzy się niezłe cmentarzysko owadów. Zawsze można dokupić płyn na stacji benzynowej, ale po co przepłacać? Ceny potrafią być co najmniej dwukrotnie wyższe niż w zwykłym markecie. A my Polacy tak już mamy – lubimy niskie ceny ;p.

4. Inne płyny i kondycja auta

Sprawdź również poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i wspomagania kierownicy. Jeśli cokolwiek piszczy, stuka, puka lub drga, koniecznie skontroluj przed wyjazdem auto u mechanika. Przegląd zaplanuj na tyle wcześnie, żeby w razie koniecznych napraw nie przesunął daty wyjazdu wakacyjnego. Odpowiednia kondycja auta to nie tylko bezpieczeństwo w trasie, ale również niższe koszty wakacji – ewentualne naprawy na szybko lub wręcz za granicą to zawsze większy cios dla kieszeni.

5. Zestaw kryzysowy

Jadąc w dalekie trasy warto przygotować się na różne ewentualności. Samochodowy zestaw kryzysowy powinien zawierać następujące akcesoria:

  • ładowarkę do telefonu komórkowego
  • prostownik i kable do akumulatora
  • latarkę z zapasowymi bateriami
  • zestaw pierwszej pomocy
  • wodę pitna
  • dodatkowe przekąski

6. Stan opon

Przed wyjazdem sprawdź stan opon i uzupełnij ciśnienie. Upewnij się również, że masz ze sobą koło zapasowe.

7. Plan podróży

Dobrze jest nakreślić plan podróży i miejsca odpoczynku w trasie. Bądź przygotowana na duży ruch w gorących okresach i popularnych miejscach wakacyjnych. Jeśli to możliwe, zaplanuj trasę tak aby unikać godzin szczytu oraz zatłoczonych dróg. Warto pamiętać o przystankach – zaleca się krótki postój mniej więcej co 2-3 godziny w celu uniknięcia senności podczas jazdy.

Fot: Stuck in Customs, foter.com