Mała wypożyczalnia samochodów czy wielka sieć – co wybrać?

W Polsce wynajmowanie samochodów nadal nie jest zbyt popularne. Wiąże się to przede wszystkim z bardzo wysokimi kosztami najmu, ale również z brakiem wiedzy na temat zasad obowiązujących w tej branży. Mimo to na rynku pojawiają się coraz to nowe wypożyczalnie samochodów, które zachęcają do korzystania z ich usług.

Rodzaje wypożyczalni

W Polskich warunkach wynajęcie samochodu, nawet na kilka dni jest niezwykle kosztowne, dlatego chętnych na tę usługę nie ma zbyt wielu, niemniej jednak przedsiębiorcy znad Wisły widzą potencjał w tej branży i otwierają swoje wypożyczalnie samochodów. Dziś można wynająć auto w jednej z kilku dużych sieci wypożyczalni samochodowych, albo w niewielkich firmach, których flota to zaledwie kilka pojazdów. Jeśli chcesz wypożyczyć auto zapoznaj się dokładnie z ofertami zarówno sieciówek jak i niewielkich wypożyczalni i wybierz opcję, która najbardziej będzie Ci odpowiadała.

Gdzie szukać ofert?

W obecnych czasach najlepszym źródłem informacji jest internet i właśnie tam warto rozpocząć poszukiwania ofert wypożyczalni samochodowych. Najprostszym sposobem jest wpisanie w okienko wyszukiwarki np. „wypożyczalnia aut” i przejrzenie wyników wyszukiwania. Można również skorzystać ze specjalnych serwisów pośredniczących w rezerwacji pojazdów (kliknij tutaj). Na liście wyszukiwarki oraz w specjalistycznych serwisach znajdują się oferty zarówno dużych sieci wypożyczających auta jak i mniejszych firm oferujących tę usługę.

Umowy

Wybierając firmę, od której chcesz wynająć auto, zwróć również uwagę na zapisy umowy najmu. Duże sieci wypożyczalni samochodów mają zazwyczaj jeden wzór umowy. Ich zaletą jest dokładny opis wszystkich warunków najmu. Ponadto większość firm nie stosuje w umowach tzw. zapisów „drobnym druczkiem”. W przypadku małych, nowo otwartych wypożyczalni może się zdarzyć, że umowa jest niedopracowana, aczkolwiek jest to rzadkością. Niemniej jednak niezależnie od tego, skąd będziesz wynajmował samochód pamiętaj, aby dokładnie przeczytać całą umowę przed jej podpisaniem.

Cennik

Większość z nas w pierwszej kolejności zwraca uwagę na cennik. Jak szybko można się zorientować ceny bardzo się różnią. Koszt najmu uzależniony jest od wielkości pojazdu, dodatkowego wyposażenia, miasta i miejsca odbioru auta oraz opłat za dodatkowe usługi. Często małe firmy wypożyczające samochody mają znacznie niższe stawki niż wielkie sieci, ale te drugie oferują wiele różnych zniżek, które w rezultacie obniżają znacznie koszt najmu. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę dokładnie przelicz ile Cię to będzie kosztowało.