Zwierzak na wakacjach

Wakacje to nie powód, by rozstawać się z ukochanym pupilem. Wystarczy zastosować się do kilku praktycznych wskazówek.

Gdy mamy czworonożnego przyjaciela stres związany z wyjazdem staje się szczególnie nasilony. 55 milionów właścicieli zwierząt domowych w Europie co jakiś czas staje przed problemem znalezienia miejsca przyjaznego zwierzakom, a gdy to się uda, pozostaje już „tylko” zorganizować bezpieczną podróż. 

Chevrolet wraz z brytyjskim towarzystwem zapobiegania okrucieństwu wobec zwierząt RSPCA (The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) stworzył listę porad, które pomogą zaplanować bezpieczną i komfortową podróż samochodem z psem lub kotem. Bo podróżowanie z czworonogiem to coś więcej niż tylko umieszczenie go w samochodzie. 

Podróż ze zwierzęciem

  • Nigdy nie prowadź samochodu ze zwierzęciem na kolanach. Zwierzak powinien podróżować na tylnym siedzeniu w specjalnej uprzęży przymocowanej do pasa bezpieczeństwa lub w dobrze wentylowanej klatce transportowej.
  • Przyzwyczaj zwierzaka do podróżowania samochodem, zabierając go najpierw na krótkie przejażdżki, a z czasem je wydłużając.
  • Na trzy lub cztery godziny przed wyjazdem podaj swojemu pupilowi lekki posiłek. Nigdy nie karm zwierzaka podczas jazdy – nawet dłuższej – może to być źródłem problemów żołądkowych i dodatkowego stresu.
  • Rób po drodze przerwy na toaletę. Dopilnuj też, aby nie wyskakiwał z samochodu w momencie, w którym chcesz go wydostać z auta.
  • Weź ze sobą duży zapas wody, aby zwierzę zawsze mogło ugasić pragnienie.
  • Nigdy nie pozostawiaj zwierzęcia samego w zaparkowanym samochodzie, nawet na chwilę. Jest to szczególnie ważne w upalne dni.
  • Zainwestuj w zestaw podróżny dla zwierzaka obejmujący karmę, miskę, smycz, łopatkę na odpady, plastikowe torby, szczotkę, lekarstwa i zestaw pierwszej pomocy. Zapakuj też ulubioną zabawkę Twojego psa lub kota bądź poduszkę, aby zwierzak poczuł się bezpiecznie.
  • Dopilnuj, aby Twój zwierzak zawsze nosił obrożę z przywieszką z nadrukowanym numerem kontaktowym do Ciebie i miał wszczepiony mikrochip.
  • Zadbaj o to, aby zwierzak miał wszystkie aktualne szczepienia i pamiętaj, aby wziąć w podróż wszelkie zaświadczenia o przeprowadzeniu takich szczepień. Zwierzęta podróżujące po krajach Unii Europejskiej muszą też mieć ważny paszport UE.
  • Jeśli często podróżujesz ze zwierzęciem, zainwestuj w gumowe dywaniki podłogowe oraz wodoodporne pokrycia siedzeń.

Psy lub koty stanowią ważną część życia każdego miłośnika zwierząt, dlatego decyzję o zakupie nowego samochodu należy podjąć z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa i wygody, co ułatwi późniejszą eksploatację pojazdu.

Samochód przyjazny zwierzakowi

Zwierzęta powinny zawsze podróżować na tylnym siedzeniu w specjalnej uprzęży przymocowanej do pasa bezpieczeństwa lub w dobrze wentylowanej klatce transportowej, aby zredukować ryzyko rozproszenia uwagi kierowcy. Klatka musi być przymocowana do pojazdu, żeby w razie gwałtownego hamowania nie przemieściła się.  Idealny samochód do transportu zwierzęcia domowego powinien być szeroki, wysoki i mieć regularne kształty bagażnika, co pozwoli łatwo i szybko zapakować psa lub kota wraz ze wszystkimi akcesoriami. Warto szukać pojazdów wyposażonych w składane na płasko siedzenia, punkty mocowania klatek ze zwierzętami oraz tylne nawiewy, które idealnie sprawdzą się podczas upałów. Ważne są również dodatkowe schowki i uchwyty na napoje, w których można przechowywać wodę i akcesoria niezbędne podczas podróży z pupilem.