Zimowy wyjazd

wyjazd

Przed każdym dłuższym wyjazdem, a zwłaszcza przed zimową eskapadą należy sprawdzić najważniejsze elementy w naszym samochodzie.

wyjazd

Kalendarzowa zima rozpoczęła się już kilka dni temu, jednak śnieg można znaleźć jak na razie tylko w górach. Nie zmienia to faktu, że większość z nas prędzej czy później wybierze się na zimowy wypoczynek. Warto już dzisiaj wiedzieć, w jaki sposób przygotować do tej eskapady nasz samochód.

Sprawdź akumulator

Akumulator to newralgiczne urządzenie każdego samochodu, które szczególnie nie lubi niskich temperatur. To one powodują, że zmniejsza się pojemność ogniw akumulatora, co bezpośrednio przekłada się na jego mniejszą wydajność. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić poziom naładowania akumulatora, by w czasie odpoczynku nie spotkała nas niemiła niespodzianka w postaci nieskutecznych prób odpalenia samochodu.

Sprawdź hamulce

Po zwolnieniu hamulca ręcznego każde koło powinno się swobodnie toczyć. Jeżeli z któregoś z kół dochodzą do nas niepokojące odgłosy, w rodzaju metalicznego dźwięku, może być to oznaka zużytych tarcz hamulcowych. Warto w takiej sytuacji udać się do mechanika, który poprawnie zdiagnozuje problem. Jeżeli nie jesteśmy pewne, co dokładnie dany dźwięk oznacza, a jednocześnie jesteśmy zaniepokojone, nie ma sensu zwlekać z wizytą u profesjonalisty.

Sprawdź opony

Prawidłowy stan opon ma szczególnie znaczenie zwłaszcza w zimowych warunkach, kiedy potrzebujemy zdecydowanie lepszej przyczepności niż latem. Przyczepność mogą nam zapewnić tylko i wyłącznie opony zimowe. Dokładnie je obejrzyjmy pod kątem uszkodzeń mechanicznych, sprawdźmy także stan bieżnika. Pamiętajmy o weryfikacji ciśnienia! (informacje o prawidłowym ciśnieniu znajdziemy albo na drzwiach kierowcy albo na wewnętrznej części wlewu paliwa).

Sprawdź światła

Zimą, kiedy zmrok zapada o wiele szybciej niż latem, szczególnie ważne jest, byśmy były na drodze dobrze widoczne. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić działanie poszczególnych świateł: świateł mijania, świateł drogowych, świateł przeciwmgłowych, a także kierunkowskazów, świateł cofania oraz światła STOP.