Zimowe bezpieczeństwo dla całej rodziny

Na rodzicach ciąży wielka odpowiedzialność – powinni pomóc swoim dzieciom stać się odpowiedzialnymi użytkownikami dróg. W miarę jak dorastają, powinny nie tylko nauczyć się zasad ruchu drogowego, ale także zrozumieć, że bezpieczeństwo jest również ich odpowiedzialnością. Jako rodzice musimy nieustannie utrwalać w nich znaczenie bezpieczeństwa drogowego. Ważne jest przy tym, aby zarówno małe dzieci, jak i młodzież uczyć bezpieczeństwa ruchu drogowego w sposób dopasowany do ich zdolności intelektualnych i sposobu pojmowania otaczającego świata.

Najmłodsi

Dni są coraz krótsze i często jest ciemno jeszcze gdy wychodzimy rano z dziećmi z domu. Pamiętajmy, że małe dzieci nie posiadają odpowiednich przyzwyczajeń, aby zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Samochody zaparkowane na poboczu ograniczają im widoczność, a one same nie mają dostatecznego doświadczenia, aby ocenić prędkość i odległość nadjeżdżającego samochodu. – Ważne jest, aby ciągle im przypominać, że są znacznie mniejsze niż auta i że z tego względu trudno im zobaczyć drogę, a kierowcom z kolei zobaczyć je same – twierdzi de Brey, ekspertka w tej dziedzinie.

Bądź widoczny!

Jako rodzice zawsze martwimy się o bezpieczeństwo naszych dzieci. Robimy wszystko, aby zminimalizować ryzyko wypadków: uczymy je podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz tego, gdzie i jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, ale jest też naszym obowiązkiem upewnić się, że są one dobrze widoczne dla kierowców. – Dodatkowo zimą zazwyczaj nie nosimy ubrań w najbardziej jaskrawych kolorach. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale może to mieć bardzo poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa drogowego – dodaje Pascale.

Jednym z najprostszych sposobów upewnienia się, że nasze dziecko jest widoczne na drodze, jest wybór zimowych ubrań o jasnych, rzucających się w oczy kolorach. Odblaskowe opaski czy buty z odblaskowymi wstawkami również pomagają zwiększyć widoczność w ciemniejsze zimowe dni. Jeżeli dziecko lubi podróżować rowerem, musimy upewnić się, że jest on dobrze widoczny. Warto zatem doczepić odblaskowe lusterka i sprawdź, czy przednie i tylnie światła działają poprawnie. Odblaskowe naklejki na plecaku pomagają dodatkowo zwiększyć widoczność dziecka w ruchu drogowym.

Daj przykład

Dzieci uczą się naśladując nasze zachowania. Możemy poświęcić dużo czasu na rozmowy o bezpieczeństwie, ale nic nie utrwali tej wiedzy i poprawnych zachowań na drodze tak, jak wspólne spacery do i ze szkoły. – Zawsze dawajmy dzieciom dobry przykład, wybierając bezpieczne miejsca do przechodzenia. Wyjaśniajmy im, dlaczego należy zatrzymywać się przy krawężniku, spoglądać w obie strony i posłuchać czy nic nie nadjeżdża – wyjaśnia de Briey.

Powszechnie wiadomo, że dzieci w wieku do dziewięciu lat nie mają odpowiednich umiejętności, aby poruszać się same po drogach. Należy zatem za wszelką cenę unikać pozostawiania małych dzieci na drodze lub przy niej. Jednak kiedy dzieci podrosną, trzeba również uświadomić im, że same są odpowiedzialne za własne bezpieczeństwo, gdy nie jesteśmy w pobliżu:

– Jedną z głównych zasad bezpieczeństwa na drogach jest nauczyć dzieci, by zatrzymały się, rozejrzały i posłuchały

– Zwróć uwagę dziecka na ukryte wjazdy lub uliczki, z których niespodziewanie mogą wyjechać pojazdy,

– Upewnij się, że dziecko chodzi po właściwej stronie chodnika i z dala od samochodów,

– Przypominaj dzieciom, że przy przechodzeniu przez jezdnię powinny się skoncentrować (szczególnie łatwo się rozpraszają),

– Zachęcaj dziecko do rozmowy o tym, co widzi na drodze i czy są to bezpieczne praktyki, czy też nie. Pozwól dziecku podejmować decyzje wraz z tobą tak, aby uczyło się aktywnie.

Nawet kiedy nasze dzieci są już prawie dorosłe, dobrze jest przypominać im, jak ważne jest odpowiednie zachowanie na drogach. Podkreślajmy, że powinny cały czas być skoncentrowane i ostrożne. Ostrzegajmy je o tym, że słuchanie głośnej muzyki, rozmawianie przez telefon czy pisanie wiadomości może być niebezpieczne, kiedy uczestniczą w ruchu drogowym – niezależnie od tego, czy poruszają się pieszo, na rowerze czy samochodem.

Ważne jest również, aby przypominać im o ich własnej odpowiedzialności. Powinny pamiętać o tym, aby nie wsiadać do samochodu z pijanym kierowcą, zawsze zapinać pasy i nigdy nie prowadzić pod wpływem alkoholu. Zwracanie nastolatkom uwagi na niebezpieczne zachowania innych może pomóc im uświadomić sobie, które z ich własnych zachowań są niebezpieczne – przypominają eksperci.