Zgubiłaś kluczyki? Jest na to sposób!

Utrata kluczyków do samochodu to spory stres dla kierowcy. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy nie posiadamy zapasowego kompletu.

 

 

Co zrobić i gdzie się udać w takiej sytuacji? Jak się okazuje w najlepszym położeniu kierowca znajduje się wtedy kiedy jest w stu procentach pewny, iż zagubiony kluczyk nie dostanie się w obce ręce. Jeśli natomiast podejrzewa, że został on skradziony, wówczas konieczna będzie wymiana wszystkich zamków oraz stacyjki, a także zgłoszenie tego faktu na policji.

Sposób na klucz

Jednym z wyjść w takiej sytuacji jest wezwanie firmy specjalizującej się w awaryjnym otwieraniu aut. Koszt takiej usługi oscyluje wokół kwoty od 150 do 200 zł. Warto także znaczyć, iż samodzielne próby dostania się do wnętrza samochodu często przynoszą znacznie większe szkody, a co za tym idzie większe wydatki.

W przypadku braku zapasowego klucza, konieczne będzie dorobienie nowego kompletu. Kierowca może skorzystać albo z autoryzowanego serwisu samochodowego, albo z oferty profesjonalnego warsztatu dorabiającego kluczyki. Wybierając pierwszą opcję konieczne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających, że jest on właścicielem auta, wówczas zlecenie wykonania wtórnika głównego kluczyka zostanie przesłane bezpośrednio do fabryki. Czas realizacji zamówienia wynosi od kilku do kilkunastu dni, a koszt może przekroczyć nawet 1000 zł. Drugie rozwiązanie często jest kilkakrotnie tańsze. Warto zaznaczyć, że korzystając z usług takiej firmy, również należy posiadać przy sobie do­ku­men­ty zaświadczające, że jesteśmy właścicielem danego auta. Co ważne, czas realizacji zlecenia jest znacznie krótszy, a cena usługi nie powinna przekroczyć 300 zł.

Innym wyjściem jest skorzystanie z systemu odzyskiwania kluczy np. mySafety. Wybierając taką opcję kierowca otrzymuje brelok bezpieczeństwa zawierający 6-cyfrowy, unikalny numer identyfikacyjny. Dzięki niemu możliwe jest odzyskanie utraconych kluczy już w ciągu 48 godzin. – Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne z punktu widzenia kosztów jakie ponosi właściciel auta w przypadku dorobienia nowego zestawu – komentuje Małgorzata Słodownik manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. – Biorąc pod uwagę problem jaki powstaje w przypadku zagubienia kluczy i konsekwencje jakie niesie za sobą, postanowiliśmy zaproponować wspomnianą usługę naszym klientom – dodaje M. Słodownik.

Mamy kluczyk i co dalej?

Coraz więcej samochodów zawiera dodatkowe zabezpieczenia np. w postaci immobilisera. Sprawa jest znacznie prostsza, jeśli kierowca ma tradycyjny kluczyk. W przypadku nowoczesnych kluczyków, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Wówczas konieczne jest zaprogramowanie dorobionego klucza, a do jego odtworzenia potrzebujemy specjalnego kodu. Można go znaleźć w książce serwisowej auta oraz na blaszce dołączonej do zapasowego kluczyka. Kod do kluczyka można także otrzymać w autoryzowanym serwisie. Konieczne jest wówczas podanie numeru nadwozia oraz okazanie dowodu rejestracyjnego. Usługę taką wykonać dla nas może autoryzowana stacja obsługi, bądź firma specjalizująca się w dorabianiu kluczy. Wysokość opłaty zależna jest od marki auta i roku jego produkcji. Zazwyczaj jest to koszt w granicach od 50 do 300 zł.

Źródło: Creandi