Postanowienia noworoczne

Wraz z nowym rokiem, większość z nas robi listę postanowień. Rzucamy palenie, przechodzimy na dietę, zaczynamy uprawiać sport, poświęcamy więcej czasu na realizację swoich pasji.To doskonała okazja, żeby przyjrzeć się samym sobie, zrobić nowe plany i podjąć decyzje o zmianach. A może w tym roku na naszej liście postanowień uwzględnić też motoryzację? Mam dla Was kilka propozycji:

Postanawiam regularnie myć i sprzątać swój samochód

brudne autoWiem, że to niełatwe zadanie, zwłaszcza teraz, kiedy za oknem króluje zimowa aura. Chlapa pośniegowa nie idzie w parze z lśniącym samochodem. Są jednak sposoby, które będą naszym sprzymierzeńcem w tej nierównej walce. Jednym z nich jest woskowanie samochodu po każdym myciu. Spowoduje ono, że brud będzie spływał i efekt świeżości będzie bardziej trwały. Regularne mycie auta o tej porze roku jest ważne ze względu na ogromne ilości soli wysypywane na nasze ulice. Niestety wpływa ona bardzo negatywnie na samochody – jest główną przyczyną korozji. Pamiętajmy też, że czyste lampy, szyby i lusterka gwarantują nam widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Ważne jest także wnętrze, przecież to właśnie w środku naszego auta spędzamy najwięcej czasu. Czyż nieprzyjemnie jest wsiąść do czystego i pachnącego samochodu, w którym nie ma śmieci i nic nam się nie przyklei do siedzenia? Spróbujmy podjąć to wyzwanie. Chociaż powiem szczerze, że ja mam z tym ogromny problem.

Postanawiam regularnie serwisować auto i niezwłocznie wykonywać wszystkie naprawy 

Wszyscy wiemy, że po przejechaniu danej liczby kilometrów lub przynajmniej raz w roku, powinniśmy udać się do mechanika i zrobić przegląd naszego samochodu. Ale komu z nas udaje się to robić na czas? Jesteśmy zabiegani, więc łatwo jest znaleźć wymówkę, żeby przesunąć wizytę w warsztacie o miesiąc czy dłużej. Pamiętajmy, że regularne serwisowanie auta przedłuża jego żywotność i ogranicza kłopoty eksploatacyjne. Dotyczy to także wymiany opon na czas, a nawet regularnego dolewania płynu do spryskiwaczy i wymiany wycieraczek. Koszty napraw będą mniejsze, jeżeli wykonamy je od razu po wystąpieniu usterki. Większość części występuje w zespołach np. jeżeli nie wymienimy amortyzatorów, możemy mieć do wymiany wahacze. Nie oszczędzajmy na częściach zamiennych. Tanie zamienniki najczęściej generują niepotrzebne dodatkowe koszty. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia, przez co mogą nie spełniać swojej funkcji. Pamiętajmy, że stan techniczny samochodu zależy od nas i wpływa na nasze bezpieczeństwo. Zwróćmy na to szczególną uwagę przed i po okresie zimowym, a także przed każdą dłuższą podróżą.

Postanawiam podnosić swoje umiejętności jako kierowcy i jeździć bezpiecznie 

kurs bezpiecznej jazdyNic nam po sprawnym i czystym aucie, jeżeli nie będziemy mieli dostatecznych umiejętności prowadzenia. Pisałem ostatnio o kursie bezpiecznej jazdy i w tym miejscu proponuję, aby każdy z nas zrobił sobie prezent i przeszedł taki kurs. Nie oszukujmy się, nie przybędzie nam z dnia na dzień autostrad, a pojazdów nie zacznie ubywać. Nasze władze, oprócz stawiania nowych fotoradarów i łupienia naszych kieszeni, nie robią wiele, aby poprawić stan bezpieczeństwa na drogach. Zamiast czekać na cud i narzekać zainwestujmy w siebie.

Postanawiam spełnić swoje marzenia motoryzacyjne 

Każdy automaniak śni o czymś związanym z motoryzacją. Dla jednych spełnieniem marzeń może być udział w rajdzie, dla innych tuning auta, dla jeszcze innych spotkanie z kierowcą idolem. Początkującym rajdowcom polecam Konkursową Jazdę Samochodem, czyli popularne KJS. Nie trzeba mieć licencji i organizują to prawie wszystkie automobilkluby w Polsce. Kolejnym pomysłem może być wyjazd na wyścig Formuły 1. Tor Hungaroring koło Budapesztu wbrew pozorom nie jest daleko, szczególnie dla mieszkańców południowej Polski. Możemy pokusić się też o zakup wymarzonego auta- sportowego, terenówki czy oldtimera. Ja na ten rok wymarzyłem sobie zakup motocykla.

Spiszmy skrupulatnie swoje postanowienia.I te, które dotyczą motoryzacji, i te odnośnie innych pragnień. Jeżeli będziemy w nie wierzyć, na pewno się spełnią! W 2013 roku życzę Wam silnej woli i wytrwałości w dążeniu do celu.

Tekst: Grzesiek Kopciewski