Zawracaj nie łamiąc przepisów

0

Każda z nas słyszała pewnie od instruktora na kursie prawa jazdy następująca formułę: „Proszę zawrócić na najbliższym skrzyżowaniu”. To oczywiście pułapka – nie na każdym skrzyżowaniu można zawracać!

za1

Jeśli chodzi o sam manewr zawracania, w praktyce ogranicza nas w zasadzie tylko szerokość drogi na której wykonujemy manewr. Oczywiście nie możemy zawracać zbyt szybko bo wtedy grozi nam poślizg.

Istnieją różne rodzaje zawracania, w zależności od warunków i możliwości danej drogi. Najprostsze zawracanie to rzecz jasna zawracanie na skrzyżowaniu. Jakie znaki drogowe zabraniają nam tego manewru?


Oto trzy podstawowe znaki:

  • znak nakazu skrętu w lewo za znakiem lub przed znakiem (C3 i C4)
  • znak zakazu zawracania (B-23)
  • znak zakaz skrętu w lewo (B-21)

Nie wolno też zawracać w tunelach, na mostach, wiaduktach, na drogach jednokierunkowych, autostradach, a także na drodze ekspresowej( z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego) oraz w warunkach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub ruch ten utrudniać.

No dobrze, a kiedy możemy zawracać? Wtedy, kiedy występuje odpowiedni znak pozwalający na ten manewr. Możemy także zawracać, kiedy na skrzyżowaniu występuje klasyczny sygnalizator, a także sygnalizator warunkowy (S1 i S2).

Zawracanie w miejscach, gdzie robić tego nie wolno, może się wiązać z mandatem w wysokości nawet 400 zł.