Zasady jazdy po autostradzie

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, niż jazda po autostradzie. Ale czy na pewno? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Jazda po autostradzie, podobnie jak jazda po mieście, wymaga od nas stosowania się do określonych zasad. Przede wszystkim autostrady charakteryzują się długimi, prostymi odcinkami przedzielonymi delikatnymi łukami. Dłuższa jazda autostradą może zatem u każdej z nas wywołać pierwsze symptomy znużenia i zmęczenia. Wyjeżdżając w dłuższą trasę musimy zatem zadbać o to, byśmy były wypoczęte. Jest to szczególnie ważne, gdyż po autostradach poruszamy się z większymi prędkościami niż w mieście. Czas na reakcję w razie ewentualnego błędu będzie więc krótszy, a zmęczony kierowca, jak wiadomo, działa wolniej.

Prędkość

Na autostradzie ważne jest, abyśmy utrzymywały jak najdłużej stałą prędkość. Jest to ważne nie tylko ze względu na zużycie paliwa, ale także ze względu na efektywny czas przejazdu, który zapewne będzie krótszy, niż gdybyśmy co chwilę zwalniały i przyspieszały. Im dłużej więc będziemy utrzymywać stałą prędkość, jadąc na najwyższym możliwym biegu, tym nasz samochód będzie spalał mniej paliwa.

Weźmy także pod uwagę, że wraz ze wzrostem prędkości wydłuża się droga hamowania. W przypadku tworzenia się korka warto skorzystać także ze świateł awaryjnych, by innym kierowcom dać sygnał, że oni także powinni już rozpocząć hamowanie.

Wyprzedzanie

By manewr wyprzedzania był przeprowadzony bezpiecznie, należy go zasygnalizować kierunkowskazem. Ale uwaga. Nie w momencie, kiedy już zmieniamy pas, tylko 2,3 sekundy wcześniej. Kierunkowskaz służy bowiem do poinformowania innych kierowców o zamiarze zmiany pasa, nie zaś do manifestowania manewru, który właśnie wykonujemy. Pamiętajmy także, by przy wyższych prędkościach łagodnie operować kierownicą. Nie zapomnijmy także o spoglądaniu w lusterka – by upewnić się, że żaden pojazd z tyłu nie nadjeżdża. Polscy kierowcy mają tendencję do agresywnego zachowania, gdy zbliżają się do wolniejszego pojazdu. Na porządku dziennym jest wtedy ‘dawanie’ sygnałów, czyli np. włączanie świateł drogowych, podjeżdżanie bardzo blisko tylnego zderzaka i pokazywanie się w bocznych lusterkach.

Zmęczenie

Dlaczego tak ważne jest utrzymanie stałej koncentracji na autostradzie? Gdy pozwolimy, by koncentracja ustała, bardzo szybko pojawi się senność, z którą walczymy na różne sposoby. Włączamy głośniej muzykę, wiercimy się w fotelu, sięgamy po kawę lub napój energetyczny, czasem mówimy do siebie – wszystkie te czynności mogą zadziałać niestety jedynie chwilowo. Dlatego lepszy skutek przyniesie krótki postój, spacer i rozprostowanie kości lub drzemka. Zadbajmy również o odpowiednie obuwie (zapomnijmy o szpilkach i japonkach) i przyjemną muzykę, która nie będzie ukojeniem na długie trasy 🙂

Włączanie się do ruchu

Każda autostrada posiada specjalne pasy wjazdu. Służą do rozpędzenia samochodu mniej więcej do prędkości, z którą poruszają się już jadące nią pojazdy i włączenie się w odpowiednim momencie do ruchu. Takie rozwiązanie w naturalny zwiększa płynność ruchu i nie powoduje niepotrzebnych zatorów. Gdy z kolei to my jedziemy autostradą i widzimy, że jakiś pojazd kierunkowskazem sygnalizuje nam zamiar włączenia się do ruchu, warto odbić na lewy pas i umożliwić mu ten manewr.