Zadbaj o lakier swojego samochodu

Lakier samochodowy jest niezwykle cienki, ale musi sprostać wielu wyzwaniom. Pomimo, iż ciągłe ulepszanie bardzo poprawiło jakość i wytrzymałość lakieru, to jest on ciągle narażony na oddziaływania chemiczne, mechaniczne oraz wpływy środowiska naturalnego. Zapobiec temu może tylko pielęgnacja wysokiej jakości środkami i przede wszystkim pielęgnacja regularna.

Dlaczego lakier się starzeje?

1. Wpływy środowiska naturalnego: lakier rozszerza się w wysokiej temperaturze, a w niskiej się kurczy. Do tego narażony jest na deszcz, śnieg oraz sól drogową

2. Promieniowanie UV: pod wpływem słońca lakier staje się kruchy i popękany, traci połysk

3. Natura: owady, ptasie odchody, pyłki kwiatów itp. zawierają bardzo agresywne substancje, które w połączeniu z wilgocią lub kwaśnym deszczem mogą uszkodzić lakier już po 10 minutach.

4. Kurz i wiatr: codziennie „malują” one delikatne zarysowania na bezbarwnej warstwie lakieru. Poprzez to lakier staje się matowy i traci połysk.

5. Myjnia samochodowa: prędkość z jaką szczotki myją pojazd jest wystarczająca, aby powstawały delikatne zadrapania lakieru, czasami nawet bardzo wyraźnie widoczne w postaci zarysowań w kształcie nieestetycznych kół.

6. Uderzenie kamieniem: odbijający się kamień – również, gdy jest to tylko żwir – ma często wystarczającą prędkość, aby uszkodzić lakier nawet do warstwy gruntującej.

Czy to pora na polerowanie?

Gdy zauważysz, że lakier stopniowo traci głębię swojego połysku, wtedy mówi się o tzw. zmatowieniu lakieru. Powodują go delikatne zadrapania oraz zwietrzenie lakieru. Zawarte w politurze środki polerujące usuwają zmatowiałą warstwę lakieru. Natomiast składniki pielęgnujące zawarte w politurze, przywracają oryginalną głębię połysku lakieru. Jeżeli lakier pojazdu nie ma zadrapań i nie matowieje, a jego powierzchnia nie jest szorstka, nie należy polerować auta.

Kiedy woskować samochód?

Czy samochód potrzebuje woskowania, rozpoznamy po zachowaniu się kropli wody na lakierze, tzw. stopniu sperlania wody. Jeżeli woda tworzy na powierzchni, regularne, okrągłe i małe perełki, woskowanie nie jest potrzebne. Jeżeli natomiast woda rozpływa się po całej powierzchni, tworząc nieregularne duże plamy, należy odnowić konserwację. Regularne stosowanie wosku jest nieodzowne dla zachowania wartości pojazdu. Wysokiej jakości wosk długotrwale chroni lakier przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska naturalnego, promieniowaniem UV, owadami, a często także szczotkami z myjni automatycznej.