Producenci powinni na nowo przemyśleć systemy zabezpieczeń w samochodach, bo obecne nie uwzględniają zwiększonego ryzyka urazów u osób otyłych.
Średnio otyli ludzie, których współczynnik BMI wynosi więcej niż 30 żyją zwykle 3 lata krócej, tylko dlatego, że są otyli (według innych badań różnica może sięgać nawet 10 lat). Oprócz tego wszyscy znamy już niemal na pamięć długą listę dolegliwości związanych z nadmierną wagą: począwszy od astmy, chorób serca i raka aż po pogardę i kpiny ze strony chudych ludzi skłonnych do osądów.
Kto przeżyje wypadek?
Okazuje się też, że osoby otyłe mają statystycznie mniejsze szanse przeżycia ciężkiego wypadku samochodowego. Badania nad wypadkami śmiertelnymi na uniwersytecie w Buffalo wykazały, że im jesteś większy tym bardziej prawdopodobne jest, że umrzesz z powodu ran odniesionych w wypadku. Podczas poważnego wypadku średnio otyli ludzie muszą się zmierzyć z o 21 procent większym ryzykiem śmierci, a prawdopodobieństwo śmierci osób bardzo otyłych jest aż o połowę większe niż osób o wadze w granicach normy.
– Nasilenie i rozłożenie urazów związanych z wypadkiem zależy od złożonej interakcji czynników biomechanicznych, włączając w to prędkość hamowania podczas uderzenia, działanie pasów i poduszek bezpieczeństwa, rodzaj i wagę samochodu oraz rodzaj uderzenia – tłumaczy doktor Dietrick Jehle, profesor z Uniwersytetu w Buffalo.
Nowe systemy zabezpieczeń
Naukowcy zasugerowali, by producenci samochodów zaczęli testować bezpieczeństwo samochodu biorąc pod uwagę także osoby otyłe tak, by miały one większą szansę przeżycia wypadku. – Współczynnik otyłości w społeczeństwie rośnie, jest więc konieczne, by producenci zmodyfikowali swoje nastawienie i zaczęli chronić także osoby o ponadprzeciętnej wadze – podkreślił Jehle.
Wybierz zdrowie
Oczywiście należy docenić wszystkie wysiłki producentów i naukowców zmierzające do poprawy naszego bezpieczeństwa podczas podróżowania samochodem jednak nie powinniśmy dać się zwariować. Nigdzie w opublikowanym raporcie czy podczas jego omawiania nie wspomniano o diecie czy ćwiczeniach fizycznych, które mogą realnie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia bez konieczności wdrażania dodatkowych systemów bezpieczeństwa. O ćwiczeniach i zdrowej diecie nie powinny też zapominać osoby szczupłe – nie od dziś wiadomo, że odpowiednio zbilansowana dieta sprzyja lepszej koncentracji i szybszym reakcjom, które są nieocenione zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu.
Joanna Kowalik