Jak zaparkować prostopadle?

0

Chyba najczęstszym i najpopularniejszym rodzajem parkowania jest parkowanie prostopadłe przodem. Jak je wykonać, by bezpiecznie zaparkować?

Parkując prostopadle przodem musimy pamiętać, że aby przód zmieścił się w miejscu parkingowym, musimy rozpocząć manewr będąc znacznie dalej od linii samochodów, niż w przypadku parkowania tyłem. To podstawowa zasada, jeżeli nie chcemy parkować ‘na kilka razy’.

Parkując przodem ważne jest, by nabrać nawyku i doświadczenia pozwalającego na poprawną ocenę odległość od zaparkowanych już samochodów. A to zależy także od długości maski, no i naszych umiejętności.

Generalnie, im dalej od linii samochodów rozpoczniemy parkowanie, tym większa szansa, że uda nam się poprawnie zaparkować. W początkowej fazie manewru obserwujemy oczywiście przednią część samochodu i kręcimy koła tak, by przód wpasował się między stojące samochody. Gdy uda nam się to zrobić, musimy zacząć kontrolować tył, by nie porysować innych aut, a przy okazji także swojego.

Gdy już uzyskamy pozycję mniej więcej prostopadłą do osi jezdni i równoległą do sąsiadujących pojazdów, możemy wyprostować kierownicę. Gotowe!