Turystyczne atrakcje europejskiego juniora

Jest jednym z najmłodszych państw w Europie (niepodległość uzyskała w 2006 roku), a już zrobiła sporą karierę w turystyce. Czarnogóra zachwycić może niezwykłym, dzikim jeszcze pięknem, bogactwem przyrody oraz prężnie rozwijającymi się kurortami turystycznymi na wybrzeżu Adriatyku. Znana z pasm górskich, pięknych plaż i licznych jezior jest coraz bardziej ceniona przez turystów z całego świata. Co warto zobaczyć w tym kraju?

Czarnogórskie wybrzeże Adriatyku

Wybrzeże Adriatyku na terenie Czarnogóry jest miejscem idealnym zarówno dla miłośników plażowania, jak i sportów wodnych. Piękne plaże i wypożyczalnie sprzętów wodnych to podstawa w każdej ważniejszej miejscowości turystycznej. Wybrzeże to może pochwalić się również pięknymi miastami i kurortami, wśród których prym wiodą Budva oraz Ulcinij. 

Budva, jak na jedno z najstarszych miast w tej części Europy przystało, może pochwalić się Starym Miastem i jego historyczną zabudową. Tu właśnie podziwiać można jeden z najstarszych kościołów katolickich na terenie Czarnogóry, jakim jest kościół św. Jana z IX stulecia. Na uwagę zasługuje również cerkiew z XIX wieku oraz dobrze zachowane mury obronne. Nie brak też na terenie miasta pięknych plaż oraz terenów sprzyjających wypoczynkowi i rekreacji.

Podobnymi atrakcjami kusi Ulcinj Tutejsze stare miasto uważane jest za jedno z najpiękniejszych w Europie, zaś zabytkowe budynki wznoszone przed wiekami z białego kamienia są jego najbardziej charakterystyczną cechą. Ulcinj może pochwalić się również własną… Saharą. Takim mianem potocznie określa się tutejszą plażę – najdłuższą piaszczystą plażę na całym adriatyckim wybrzeżu.

Portowe miasto Bar

Historia tego miasta rozpoczęła się w VI wieku, kiedy to nad zatoką powstała rzymska osada. Choć dzisiejszy Bar jest przede wszystkim ważnym ośrodkiem turystycznym, nie brak tu licznych pamiątek po dawnych mieszkańcach miasta. Kusi stara część tego grodu, zniszczona przez trzęsienie ziemi, którą często określa się mianem „bałkańskich Pompei”, kusi również piękna plaża miejska. Cennymi zabytkami w tym portowym mieście są m.in. tureckie łaźnie oraz średniowieczny pałac biskupi. Może się też Bar pochwalić najstarszym drzewem oliwnym na świecie, którego wiek oceniany jest na ponad 2 tysiące lat.

Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Bałkanach

To największe jezioro na Bałkanach znane jest z malowniczych rozlewisk i pięknej przyrody, która chroniona jest w granicach utworzonego tu Parku Narodowego. To miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów oraz ornitologów, zaś wśród pojawiającego się tu ptactwa ujrzeć można m.in. stada pelikanów. Dodatkową atrakcją jeziora są liczne wyspy, na zachowały się tajemnicze ruiny dawnych klasztorów oraz warowni.

To tylko nieliczne atrakcje, którymi może pochwalić się Czarnogóra Wczasy w tym pięknym kraju z pewnością zadowolą każdego, zaś miejsc czekających na odkrycie jest tu jeszcze całkiem sporo.

Fot: Maks Karochkin, foter.com