Syrena – Made In Poland

Czyżbyśmy się wreszcie doczekali wskrzeszenia polskiej Syreny? Wygląda na to, że tak. Firma z Kutna planuje budowę jej współczesnego odpowiednika. Jeden z jej szefów miał kiedyś takie auto i wspomina je z rozrzewnieniem.  Jest już nawet prototyp, który  ma za sobą pierwsze testy na drodze.

Ale to nie jedyna syrenka jaka chce wejść do masowej produkcji. Syrena Meluzyna to projekt AK Motor International Corporation kierowanej przez pana Arkadiusza Kamińskiego. Ma być polską odpowiedzią na Mini Coopera czy Audi TT.

syrena-2

syrena-3

Cena będzie przystępna

Skupmy się jednak na producencie z Kutna.

– Pierwszy model może jeszcze nieco odbiegać od samochodu, który ma docelowo u nas powstawać. Nie zmienia to faktu, że pokazuje nasz pomysł na samochód – mówi (dla tvn24.pl) prezes zarządu AMZ-Kutno, Dariusz Fabisiak.

– Jeżeli samochód się spodoba, będziemy chcieli rozpocząć seryjną produkcję. Oczywiście nie na masową skalę godną ogólnoświatowych koncernów – mówi (dla tvn24.pl) Karol Szadkowski, specjalista ds. handlu w kutnowskiej firmie.

Chociaż autorzy projektu nie zdradzają jeszcze ceny swojego potencjalnego produktu, to zupełnie nieoficjalnie redakcja autopolki.pl może uchylić rąbka tajemnicy – model Syrena Meluzyna będzie kosztować około 40 tys. zł. Podobnie jak pierwowzór, kutnowska Syrena ma napęd na przednią oś. AMZ-Kutno chce wyposażać swoje Syreny w silniki małolitrażowe oraz elektryczne.

Prace nad budową samochodu trwają od 2011 roku. Dlaczego w Kutnie zdecydowali się na kontynuowanie tradycji Syreny? Wszystko dzięki wspomnieniom. Jeden z pomysłodawców projektu po prostu sam posiadał Syrenę.

Powrót do przeszłości

stara-syrenaSyrena była produkowana w PRL-u przez 28 lat. W tym czasie powstało ponad pół miliona egzemplarzy. Samochód pozwalał na samodzielne wykonywanie większości napraw. Z racji swojego napędu musiał być zasilany mieszanką benzyny z olejem. Przejeżdżającą Syrenę można było poznać po dźwięku i po charakterystycznym zapachu.

A może by tak połączyć siły AMZ-Kutno i AK Motor International Corporation? My nie możemy się już doczekać kiedy zobaczymy na drogach Syrenkę w nowej pięknej odsłonie.

Źrodło: www.tvn24.pl
Fot: www.tvn24.pl , FSO