Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie aby zlikwidować martwy punkt?

Nawet najbardziej uważnym kierowcom zdarza się spowodować stłuczkę podczas zmiany pasa. Przyczyną może być właśnie tzw. martwy punkt. Jest to przestrzeń z tyłu i z boku naszego samochodu, której nie widać w żadnym z lusterek. Jak zatem prawidłowo ustawić lusterka, aby wyeliminować martwy punkt? 

Jak ustawić lusterko wsteczne?

Usiądź prosto na siedzeniu kierowcy, w takiej pozycji w jakiej prowadzisz auto i ustaw lusterko tak, aby widzieć w nim dokładnie drogę za pojazdem. Nie powinno być przekrzywione w żadną ze stron, a dawać jak największą widoczność tego, co dzieje się za autem.

W nocy zawsze korzystaj z trybu nocnego, dzięki czemu samochody jadące za tobą nie będą cię oślepiać.

Prawidłowe ustawienie lusterek bocznych

martwy-punkt-ViernestPrzesuń głowę w lewą stronę, tak żeby prawie dotykała bocznej szyby i ustaw prawe lusterko tak, aby widzieć wyłącznie kawałek boku samochodu. Następnie przesuń głowę w stronę środka pojazdu i ustaw lusterko lewe tak, aby ukazywało tylko nieduży fragment lewego boku auta. Siedząc prosto, nie powinnaś widzieć boków samochodu, ale przestrzeń wokół niego.
Wysokość lusterek bocznych powinna być ustawiona tak, koniec drogi znajdował się niego powyżej połowy lusterka.

Ostateczne sprawdzenie martwego punktu

Jadąc drogą dwupasmową, obserwuj auto wykonujące względem ciebie manewr wyprzedzania. Siedząc prosto obserwuj je w lusterku wstecznym, zanim całkowicie zniknie, skieruj wzrok na lusterko lewe. Zanim auto przestanie być widoczne w lusterku lewym, powinnaś je już widzieć kątem oka przez lewą szybę, bez konieczności odwracania głowy. Jeśli w międzyczasie auto znika całkowicie z pola widzenia, popraw ustawienie lusterek. Analogicznie przetestuj martwy punkt w lusterku prawym.

Fot: Viernest, foter.com