„STOP” znaczy stop

Do niedawna wjazd na skrzyżowanie bez upewnienia się, że będziemy w stanie z niego zjechać był traktowany jako brak kultury i złośliwość w stosunku do innych kierowców. Już za kilka tygodni stanie się wykroczeniem za które będą grozić dwa punkty karne.

smsujesz? spodziewaj sie mandatu!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Komendą Główną Policji przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w obowiązującym taryfikatorze. W nowym taryfikatorze surowiej będą karane wykroczenia kierowców względem pieszych oraz wpływające na bezpieczeństwo kierującego i innych użytkowników jezdni. Ukarani zostaną także ci, którzy nie zapewnią odpowiedniego bezpieczeństwa pasażerom. Za część wykroczeń będzie grozić więcej punktów niż do tej pory, wzbogaci się on też o nowe pozycje, za które do tej pory w ogóle nie przyznawano punktów karnych.

„Nowe” wykroczenia

Zdarza Ci się rozmawiać przez telefon podczas jazdy? Do tej pory można było za to co najwyżej dostać mandat. Teraz oprócz tego możemy zostać obdarzone aż pięcioma punktami karnymi. Tyle samo punktów czeka kierowców parkujących bez odpowiednich uprawnień na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Kolejnym nowym wykroczeniem za które będą nam grozić punkty karne jest zablokowanie przejazdu tramwajowego – coraz częstszy problem w dużych miastach. Za zablokowanie przejazdu będzie można otrzymać cztery punkty karne.

Nowością będą też punkty grożące nam za niezatrzymanie się na znaku „stop”. Bardzo wielu kierowców widząc taki znak znacznie zwalnia, jednak nie zatrzymuje się. Od tej pory czeka ich za to nie tylko mandat, ale też 2 punkty karne. Jeden punkt więcej grozić będzie kierowcom celowo zasłaniającym tablice rejestracyjne.

Kto da więcej?

Niektóre wykroczenia przypłacimy większą ilością punktów. Aż sześć, czyli dwa razy więcej niż do tej pory czeka rodziców przewożących dzieci bez wymaganego fotelika. Cztery punkty w miejsce obowiązującego do tej pory jednego będą grozić wszystkim przewożącym pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Koniec zatem z pobłażaniem wobec naszych pasażerów – nikt nie chce przecież zbierać punktów za nieposłuszeństwo współtowarzyszy podróży. Jeżeli w busie zdecydujemy się przewozić więcej osób niż jest dozwolone w homologacji, czeka nas maksymalny wymiar kary w postaci 10 punktów. Block of text Sześć punktów w miejsce dotychczasowych trzech czeka na rodziców przewożących dzieci bez wymaganego fotelika.

Szczególnie mocno karane będą wykroczenia związane z bezpieczeństwem pieszych lub niezmotoryzowanych. Aż 10 punktów trafi na nasze konto, jeśli wyprzedzimy inny pojazd na przejściu dla pieszych. Tyle samo będzie nas kosztować nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. Wszystkich amatorów zimowych zabaw ostrzegamy, że zabawy związane z ciągnięciem za samochodem narciarzy bądź saneczkarzy może ich kosztować 5 punktów karnych.

W zależności od tego, kiedy nowy taryfikator zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, może on zacząć obowiązywać już w listopadzie. Zmiany w punktacji karnej zostały ujęte w projekcie rozporządzenia MSWiA w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.