Sprawdź, czy jesteś ekojeźdźcem!

sprawdz-czy-jestes-ekojezdzcem

Od pewnego czasu, zarówno w radiu jak i telewizji, możecie usłyszeć kampanię zachęcającą do stosowania zasad ekojazdy w codziennych podróżach samochodem. Jak przekonują organizatorzy – to nic trudnego!

sprawdz-czy-jestes-ekojezdzcem

Jak przekonuje Ministerstwo Środowiska, ekojazda to nie tylko zbiór zasad, które pomagają zmniejszyć zużycie paliwa i emisję szkodliwych gazów. To coś więcej. To cała filozofia, która przekonuje do jazdy ekonomicznej, ekologicznej, ale również przemyślanej i bezpiecznej. Wielu kierowcom trudno jest przełamać swoje nawyki na drodze w obawie, że nauka ekojazdy będzie wymagała od nich zbyt dużo czasu i wysiłku. Tymczasem jej zasady są proste, a ich stosowanie może przynieść wymierne korzyści.

Naucz się wirtualnie, sprawdź realnie

Według badań Ministerstwa Środowiska przeprowadzonych w 2010 roku trzech na czterech polskich kierowców chce stosować zasady ekojazdy w swoich codziennych podróżach samochodem. W związku z tym uruchomiona została ogólnopolska akcja Ministerstwa Środowiska prowadzona pod hasłem „Zostań ekojeźdźcem. Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!”. Akcja związana jest z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, która rozpoczął się w niedzielę 16 września i kończy 22 września w Dzień Bez Samochodu. Na potrzeby kampanii powstał specjalny symulator ekojazdy oraz strona internetowa www.miejskajazda.pl. Na portalu znajduje się m.in. interaktywny kurs, który prowadzi Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, a także wirtualna gra. – Zasiadając za kółkiem wirtualnego samochodu, możemy zmierzyć się z sześcioma zadaniami, które uczą najważniejszych technik ekologicznego prowadzenia pojazdu – mówi Marcin Korolec, Minister Środowiska. – Po kursie natomiast zachęcamy do sprawdzenia nabytych umiejętności i zdania egzaminu zakończonego otrzymaniem certyfikatu ekojeźdźcy.

Poczekaj z klimatyzacją

Pierwsze z zadań dostępnych w symulatorze dotyczy usuwania zbędnych rzeczy z bagażnika samochodu. Pamiętajmy, że każda dodatkowa rzecz w samochodzie to zbędne obciążenie dla auta, które podnosi zużycie paliwa. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy przy danej temperaturze powinniśmy używać klimatyzacji. – Przy dużych upałach, kiedy samochód jest bardzo nagrzany najlepiej najpierw go przewietrzyć i dopiero później włączyć klimatyzacji – tłumaczy Małgorzata Konkol, Koordynator Akademii Ekojazdy w Centrum UNEP/GRID-Warszawa. – Należy także ustawić ją tak, aby temperatura powietrza wewnątrz pojazdu była do 5 stopni Celsjusza niższa niż ta na zewnątrz. Ponadto oszczędności przyniesie również zwracanie uwagi na stan klimatyzacji. Dzięki regularnemu czyszczeniu filtra kabinowego oraz przewodów będzie działała sprawniej i zużywała mniej energii.

Oszczędzaj siły!

Aby jeździć ekologicznie, należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Taką czynność powinno się powtarzać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Musimy także wykazać się umiejętnością płynnej zmiany biegów i płynnej jazdy. Warto pamiętać, że najlepiej jest jechać możliwie na jak najwyższym biegu. Ponadto, aby zachować płynność jazdy powinniśmy obserwować sytuację na drodze, tak by móc spokojnie reagować na aktualną sytuację na drodze. – Nieważne czy jeżdżę dwoma, czy czterema kółkami, zawsze rozglądam się i staram przewidywać to, co się wydarzy na drodze – mówi Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim i ambasadorka kampanii Ministerstwa Środowiska. – Dzięki temu mogę lepiej i szybciej reagować na zachowanie pozostałych członków ruchu. Poza tym, specyfiką kolarstwa górskiego jest to, że poruszamy się po trudnych terenach. Stale trzeba hamować i przyspieszać, a to kosztuje mnóstwo sił. Jeśli da się przejechać fragment trasy płynniej, oznacza to oszczędność energii, którą będę mogła wykorzystać w końcówce wyścigu.

Program umożliwia także przystąpienie do egzaminu na ekojeźdźca, co najlepiej uczynić po zapoznaniu się z filmami instruktażowymi i poznaniu zasady ekojazdy. Gdy pozytywnie zakończymy egzamin, otrzymamy certyfikat ekojeźdźcy, a przyznane w poszczególnych zadaniach punkty zostaną umieszczone na tablicy wyników. W ten sposób możemy rywalizować z innymi ekojeźdźcami.

sprawdz-czy-jestes-ekojezdzcem2