Jeśli zastanawiasz się nad zrobieniem prawa jazdy – nie czekaj! Nowy rok niesie ze sobą zmiany dotyczące egzaminów. Nowe przepisy póki co wywołują wielkie obawy, ale patrząc perspektywicznie należy zadać sobie pytanie czy słusznie.
Praktyczna teoria?
Dziś podchodząc do egzaminu teoretycznego, zdający musi odpowiedzieć na 18 pytań. Po nowym roku pula zostanie zwiększona. Jednak to tylko część rewolucji. Zaskoczyć zdających może fakt, że czas na odpowiedź pozostanie ten sam. Radykalność odczuwalna jest jednak przy formie testu, ponieważ scenki zostaną wzbogacone o dynamiczne filmiki, które będą wymagać od zdającego szybkiej reakcji. Forma pytania-filmu ma na celu przybliżyć realność sytuacji drogowej i wzbudzić rzeczywistą reakcję przyszłego kierowcy. Pomimo, że większa część pytań nie będzie znana, nie ma się czym martwić. Zagadnienia będą oparte na realnych sytuacjach, znanych m.in. z lekcji jazdy. Należy wytężyć koncentrację i skupić się na drodze, przez co zakuwanie testów nie będzie miało już większego sensu, a statystyka sięgająca puli 3 tysięcy pytań – okaże się banalna. Obecnie wiedza wyniesiona z testów jest formalnością nic nie wnoszącą do obycia z jazdą i sytuacjami drogowymi, dlatego też nowa formuła testu faktycznie odzwierciedla zaangażowanie i wykorzystanie znajomości przepisów podczas do jazdy.
Dodatkowe kursy za nadprogramowe punkty
Jest też nowość dla kolekcjonerów punktów. Otóż po przekroczeniu magicznego 24., zostaniesz odesłana na 40-godzinny kurs, odbywający się w dni robocze od 8.00 do 16.00. Jest to równoznaczne z Twoim tygodniowym urlopem, za który będziesz musiała dodatkowo zapłacić! Cena takiego kursu to 500 zł. Szanuj swój czas i powściągnij emocje budzące w Tobie pirata drogowego. Zdecydowanie nie warto.
Większe możliwości
Rewolucyjność systemu szkoleń ma się opierać nie tylko na innowacyjność części teoretycznej. Zmiany szykują się również w kategoriach prawa jazdy. Zamiast karty motorowerowej na prawie jazdy pojawi się nowe oznaczenie – AM. Dotyczyć ono będzie skuterów i lekkich samochodów (sięgających masy maksymalnie do 350 kg oraz osiągających prędkość do 45 km/h), dostępne po ukończeniu 14 roku życia. A1 – dla posiadaczy motocykli o pojemności do 125 ccm oraz mocy 11 kW lub motocykli trójkołowych o mocy 15 kW, dla osób powyżej 16 lat. Dla osób pełnoletnich poruszających się jednośladami z jednostką napędową o mocy do 35 kW przewidziana została kategoria A2. I na koniec konkretne A dla osób powyżej 24 roku życia, pozwalające na jazdę najmocniejszymi i najszybszymi maszynami.
Zupełnie nowe prawo jazdy
I jeszcze na deser drobne wizualne poprawki. Dokument wydany po nowym roku będzie się różnił designem od dotychczasowego. Po drugie i co ważniejsze nie będzie on bezterminowy. Prawo jazdy po 19. stycznia będzie ważne maksymalnie przez 15 lat. Oczywiście istnieje możliwość, że zostanie on zredukowany, jednak tu ostatnie słowo będzie miał lekarz, który podejmie decyzję co do tak owej konieczności. Uwaga: kierowcy z prawem jazdy wydanym przed wprowadzeniem nowych przepisów, mogą odetchnąć z ulgą, dla nich nic się nie zmieni.
Drogie Panie, pamiętajcie: te najdłużej 40 minut w waszym życiu przyczyni się do wielu pięknych chwil za kółkiem.
Tekst: Angelika Rusiecka