Cała prawda o mandatach

0

Ze względu na zbliżający się nowy rok i mocne (na pewno niejednej z was) postanowienie poprawy przypominamy o zmianach w taryfikatorach. W czerwcu zmianie uległy punkty karne najczęściej popełnianych wykroczeń.

Zaktualizowane przepisy stanowczo odbiją się na naszych portfelach. Zaostrzenie w postaci zwiększenia ilości punktów karnych i wysokości mandatu definitywnie zniechęcają do przyciśnięcia na gaz lub dopuszczenia się jakiegokolwiek innego wykroczenia. Czas, aby przypomnieć sobie te najczęściej popełniane przez nas grzeszki – i od razu najlepiej zapamiętać. Warto znać swoje prawa, a przede wszystkim kwoty za potencjalne załamanie przepisu.

Fotelik dziecięcy

Często zapominamy o tym, co jest najbardziej oczywiste. Tłumaczymy to ciągłym pośpiechem i natłokiem obowiązków. Mamy pewne złapią się zaraz za głowę, ale tak to prawda – części z nas wydaje się, że parę kilometrów dla dziecka bez fotelika może ujść na sucho. Lepiej, żeby nikt nie prowokował niebezpiecznych sytuacji i nie zachęcał do dania pretekstu na mandatw wysokości 350 zł i 6 punktów.

Liczba pasażerów

Jako odpowiedzialne autopolki pamiętajmy, że jeśli mamy tylko cztery miejsca dla pasażera, to nagle nie zrobi się z nich siedem. Każdy nadprogramowy podróżny to 1 punkt karny, co więcej jeśli jadą oni bez zapiętych pasów to 100 zł od każdego. Pamiętajmy również o sytuacjach, gdzie pasażer mógłby znaleźć się na zewnątrz, czyli gdyby zechciał podczepić się i zwiększyć prędkość swoich nart, sanek, rolek (5 pkt.). Nie dopuszczajmy do takich niebezpiecznych sytuacji.

Dozwolona prędkość

Co do szybkiej jazdy: wiadomo, że ograniczenia na trasach wydają się być nieadekwatne do miejsca, jednak po coś one tam są. Ponadto przekraczając te limity same strzelamy sobie po kostkach i wyceniamy wartość mandatu. Przekraczając prędkość do 10 km/h uzyskamy 1punkt karny i 50 zł do zapłacenia, analogicznie 11-20 km/h – 50-100 zł oraz 2 punkty karne; 21-30 km/h – mandat 100-200 zł oraz 4 punkty karne; 31-40 km/h – mandat 200-300 zł oraz 6 punktów karnych; 41-50 km/h – mandat 300-400 zł oraz 8 punktów karnych; ponad 51 km/h – mandat 400-500 zł i 10 punktów karnych. Pozostając na drodze wystrzegaj się również zwiększania prędkości w momencie, gdy ktoś cię wyprzedza (3pkt).

Jazda po mieście

Zjeżdżając z długiej i szybkiej trasy do ciasnego miasta pamiętaj i tu o paru zasadach. Zachowaj szczególną uwagę przy ruchu tramwajowym. Ze względu na brak sygnalizacji lub błędne sygnalizowanie manewru grozą 2 punkty i 200 zł. Wyprzedzanie na skrzyżowaniachczy na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio na nichto już tylko dla śmiałków i za 5 punktów.W mieście musisz wiedzieć, że nie tylko ty korzystasz z drogi. Zwróć uwagę na pieszych, zawsze ustępuj im pierwszeństwa w oznakowanych miejscach, w przeciwnym wypadku będzie cię to kosztować aż 10 punktów. Podobnie sprawa się ma przy niezatrzymaniu podczas przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej (10 pkt.), wyprzedzaniu na pasach i przed nimi (10 pkt.) oraz wyprzedzaniu na przejazdach rowerowych i przed nimi – 10 pkt.

Telefon w aucie

Na deser coś, przed czym ciężko każdą z nas powstrzymać – gadulstwo. Rozmowy przez telefon są chyba najczęstszym wykroczeniem popełnianym przez kobiety. Nie daj się złapać i kup sobie zestaw słuchawkowy, zaoszczędzisz 5 punktów i 200 zł.

Parkowanie

O parkowaniu na miejscu dla niepełnosprawnych na pewno nie muszę wspominać (5punktów i 500 zł), a z ciekawostek dodam tylko, że za zakrywanie świateł czy tablic rejestracyjnych możesz otrzymać 3 punkty.
Prawo jazdy traci się już przy 25 punktach. Szanuj każdy jeden z osobna. Jednak jeśli zdarzy ci się otrzymać mandat, powinnaś wiedzieć również z czym to się wiąże. Jeśli podstawą mandatu jest zdjęcie z fotoradaru, zwróć uwagę, że liczy się ono od momentu zrobienia go. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy identyfikacja kierowcy jest niemożliwa. W takim przypadku do odpowiedzialności zostaje pociągnięty właściciel samochodu. Jeśli nie wskaże on winnego grozi mu grzywna do 500 zł. Każdy mandat ma okres ważności, a rozpoczyna się on od dnia popełnienia wykroczenia. Co więcej, może zostać nałożony od daty wykroczenia w ciągu 14 dni (jeśli złapano cię na gorącym uczynku) lub po 90 dniach jeśli funkcjonariusz naocznie stwierdził popełnienie wykroczenia, ale sprawca nie jest obecny, a nie ma wątpliwości co do jego personaliów; albo po 180 dniach – w przypadku zdjęć z fotoradarów. Termin wykonania kary orzeczonej przez sądto3 lata od chwili uprawomocnienia się rozstrzygnięcia.Mandat przedawnia się po roku, czyli potocznie punkt kasują/ zerują się. Pamiętaj, że masz 7 dni od momentu przyjęcia mandatu, aby go opłacić.

Celem wprowadzonych zmian jest poprawa jakości naszej jazdy, a tym samym wzrost bezpieczeństwa pasażerów, szczególnie dzieci, a także pieszych. Wykroczenia, które popełniane są najczęściej będą traktowane najostrzej.

Tekst: Angelika Rusiecka