Rewolucja w oświetleniu?

Być może już niedługo podróżowanie w nocy stanie się choć trochę bardziej komfortowe i bezpieczne. Wszystko za sprawą nowej technologii oświetlenia.

Podstawowym znakiem rozpoznawczym samochodów od jakiegoś czasu stały się reflektory, zwłaszcza LED-owe, których to kształty coraz bardziej nas zaskakują. Specjalizuje się w tym szczególnie Audi, które zresztą było prekursorem stosowania tej technologii w samochodach drogowych.

Reflektory te, oprócz tego, że zwracają na siebie uwagę, są także o wiele bardziej użyteczne. Przede wszystkim zużywają mniej energii i świecą mocniejszym światłem. O krok dalej idzie Opel, który opracował technologię, którą nazwał LED Light Matrix. Opel chce zwiększyć komfort i bezpieczeństwo osób poruszających się szczególnie w nocy.

Możliwość numer 143?

Każdy z reflektorów podzielony jest na cztery segmenty. Każdy z segmentów otrzymuje cztery niezależne źródła światła, które mogą zapalać się i gasnąć zupełnie niezależnie. Daje to aż 256 różnych możliwości oświetlenia drogi! O tym, w jaki sposób oświetlona będzie droga, decydować będzie położenie innych pojazdów względem naszego samochodu a także ingerencja samego kierowcy. Inteligentne oświetlenie rozpoznaje samochody nadjeżdżające z naprzeciwka oraz te, które jadą tym samym pasem przed nami, dzięki czemu system automatycznie przyciemnia obszar wokół samochodu, skupiając się na oświetleniu jego otoczenia.

System jest w tej chwili w fazie testów. Jeżeli wejdzie to produkcji, pojawi się w samochodach dopiero za kilka lat.

rewolucja-w-oswietleniu2

rewolucja-w-oswietleniu3

rewolucja-w-oswietleniu4