Relacja z rajdu „Wielkopolanki za kółkiem”

Oj się działo… Kilkadziesiąt kobiecych teamów odpaliło silniki na starcie rajdu „Wielkopolanki za kółkiem” organizowanego przez Automobilklub Wielkopolski na podpoznańskim torze samochodowym. Perfekcyjna organizacja i czysto męska obsługa techniczna pozwoliły na chwile odprężenia jednak silna konkurencja nie dawała o sobie zapomnieć i działała mobilizująco.

Cały rajd podzielony był na trzy etapy wymagające nie tylko sprawności w prowadzeniu pojazdu ale również umiejętności czytania mapy i szybkości jej interpretacji. Autor trasy, Jarosław Sulczyński, przygotował kilka niespodzianek. Ich rozwikłanie wymagało orientacji w terenie i przemyślanych decyzji pilotów, bo łamanie przepisów (które wiele by ułatwiło), niestety nie wchodziło w grę. Dla niektórych właśnie mapa stanowiła największą zagadkę. 

No ale cóż… nie byłybyśmy kobietami gdybyśmy nie potrafiły poradzić sobie w każdej sytuacji. Największą frajdę stanowiły próby sprawnościowe na torze samochodowym. Tu bezkarnie można było rozwinąć zawrotną prędkość i slalomem przemknąć wokół rozstawionych pachołków. Było prawie jak na karuzeli bo mimo gorącej atmosfery zima nie odpuszczała i śnieg na torze mocno trzymał.

We wszystkich tych zmaganiach bezkonkurencyjne okazały się Bzylki, czyli Katarzyna i Izabela Bzyl. Sporty motorowe to ich pasja i sposób na życie. Już na pierwszy rzut oka widać, że w żyłach tych filigranowych kobiet płynie więcej benzyny niż krwi. Łącząc przyjemne z pożytecznym organizują między innymi szkolenia dla pilotów rajdowych. Nic więc dziwnego, że w odróżnieniu od załogi Autopolek nie wpadły w panikę po otrzymaniu mapytrasy.

Atrakcje rajdu ściągnęły na ziemię (i to dosłownie) kobietę, która od paru ładnych lat patrzy na świat z góry z gondoli balonu. Beata Choma w 2010 r. zdobyła Balonowy Puchar Świata Kobiet a w minioną sobotę postanowiła sprawdzić swoje talenty na szosie i reprezentowała redakcję autopolek. Po zakończonej rywalizacji pewnie oświadczyła, że nie był to jej ostatni samochodowy start i w przyszłym roku powalczy o podium. Czekamy z niecierpliwością.

DSC 4759

Fot 1: Załoga autopolek na start!

DSC 4779

Fot 2: Wejść do samochodu drzwiami pewnie byłoby łatwiej ale po co sobie ułatwiać rajd już na starcie?

DSC 4782

Fot 3: Jak zamknę oczy to nie widzę przeszkód  – mogę ruszać

DSC 4783

Fot 4: Lusterko jest niezbędne w samochodzie kobiety a szczególnie dwóch kobiet

DSC 4786

Fot 5: Zaczynamy odliczać czas do mety…

DSC 4793

Fot 6: Co ważniejsze: wygrana czy pełen żołądek? Sukces na głodnego nie smakuje więc na wszelki wypadek hot-dog na trasie

DSC 4795

Fot 7: Cenne wskazówki przed pokonaniem prędkości dźwięku na torze

DSC 4808

Fot 8: Jak się okazało z prędkością nie ma co przesadzać bo policjantki mają oczy dookoła głowy

DSC 4815

Fot 9: Wyczucie trzeba mieć w każdej sytuacji a szczególnie prowadząc samochód z zakrytym prędkościomierzem

DSC 4830

Fot 10: Trochę emocji przy odczytywaniu wyników…

DSC 4837

Fot 11: … puchary i gratulacje dla najlepszych

wielkopolanki za kolkiem dyplom

Tekst: Małgosia Dobień