Cyclist Detection – system chroniący rowerzystów

Volvo opracowało pierwszy na świecie automatyczny system awaryjnego hamowania pojazdu w przypadku wykrycie nieuniknionej kolizji z rowerzystą. Jest to kolejny element planu 2020 zakładającego, że już za 7 lat, samochody szwedzkiego producenta będą tak bezpieczne, że nie będą w nich ginęli ludzie. Auta mają zapewniać bezpieczeństwo nie tylko pasażerom, ale także pozostałym uczestnikom ruchu.

W Europie, około 50 % śmiertelnych wypadków z udziałem rowerzysty jest spowodowanych potrąceniem przez samochód. Rozwiązaniem ma być system wykorzystujący kamerę i radar do monitorowania przestrzeni przed samochodem. System wykrywa gwałtowny manewr rowerzysty i uruchamia się automatycznie jeśli wystąpi ryzyko kolizji. Przy założeniu niewielkiej prędkości auta, do kolizji w ogóle nie dojdzie. W przypadku większych różnic prędkości, system zredukuje prędkość i tym samym zminimalizuje konsekwencje zderzenia. 
System jest skonstruowany tak, aby reagować wyłącznie w sytuacjach krytycznych. Testowano go w miastach, w których rower jest bardzo popularnym środkiem komunikacji. Awaryjne hamowanie może zostać zainicjowane tylko jeśli prędkość nie przekracza 80 km/h. Dodatkowo, system reaguje tylko jeśli kierowca nie podejmuje działania w celu uniknięcia zderzenia. Cyclist Detection wykrywa wyłącznie rowerzystów poruszających się w tym samym kierunku co samochód.

cyclist-detection-2

„Nasze rozwiązania mające na celu ochronę innych uczestników ruchu, zwłaszcza tych najbardziej narażonych w przypadku ewentualnej kolizji, wyznacza zupełnie nowy trend na rynku motoryzacyjnym. Wprowadzając nowe generacje pojazdów, które są w stanie zapobiegać kolejnym scenariuszom wypadków, konsekwentnie dążymy do tego, by w dłuższej perspektywie wyeliminować wypadki z udziałem naszych aut niemal do zera” – powiedział Doug Speck – Senior Vice President for Marketing, Sales & Customer Service z Volvo Car Group.

cyclist-detection-3

Cyclist Detection jest rozwinięciem znanego już systemu automatycznego wykrywania pieszych (Pedestrian Detection) zastosowanego wcześniej m.in. w modelach V40, S60, V60 i XC60. Samochody wyposażone w to rozwiązanie będą wykrywały zarówno pieszych, jak i rowerzystów.

Źródło: Volvo