Rajd Polski Kobiet za nami

0

W dniach 17-19 czerwca odbyła się pierwsza edycja Rajdu Polski Kobiet. Organizatorem oraz kreatorem rajdu jest Fundacja Teraz Kobiety, której działalność skupia się na propagowaniu profilaktyki onkologicznej oraz aktywnej i dynamicznej walki Kobiet z nowotworem.

Celem Fundacji jest wcielanie w życie innowacyjnych inicjatyw na terenie całego kraju, które będą motywowały oraz inspirowały Kobiety do zmiany swojej świadomości w zakresie potrzeby przeprowadzania cyklicznych badań profilaktycznych.

17 czerwca o godzinie 17:30 w hotelu Le Meridien Bristol w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona profilaktyce onkologicznej, jednocześnie odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej edycji Rajdu Polski Kobiet. W obecności licznie przybyłych gości, sponsorów, patronów, partnerów, współorganizatorów, organizatorów, stacji telewizyjnych, radiowych i prasy – ceremonii otwarcia dokonała Martyna Wojciechowska i Jarek Kazberuk, którzy są oficjalnymi twarzami Rajdu, oraz Witold Prószyński – Komandor Rajdu. Na konferencji obecne były wszystkie zgłoszone załogi rajdowe, wśród czterdziestu dwóch uczestniczek była między innymi: Ewa Gawryluk, Dorota Kamińska, Natasza Caban, Jadwiga Gryn.

Dnia 18 czerwca o godzinie 08:30 spod hotelu Le Meridien Bristol w Warszawie wystartował pierwszy Rajd Polski Kobiet. Łączna długość trasy rajdu to ponad 300 km, 4 próby – odcinki specjalne, ponad 20 miast i miejscowości, przez które przejechały załogi promując badania i profilaktykę onkologiczną (m.in.: Warszawa, Białobrzegi, Trzcianka, Wyszków, Długosiodło, Nowogród, Łomża, Kiermusy, Tykocin, Wasilków).

Po pierwszym dniu, załogi oraz wszystkie ekipy wspierające Rajd zatrzymały się na odpoczynek i nocleg w Kiermusach – Dworku Nad Łąkami. Kolejny, dzień Rajdu rozpoczął się od zwiedzania zabytków Tykocina: jednej z piękniejszych w Polsce synagog i pięknego kościoła, jednego z najstarszych na Podlasiu. O godzinie 11:45 załogi przyjechały do Wasilkowa na ostatni odcinek specjalny, który można określić jako jeden z trudniejszych w tym rajdzie – mimo tego załogi bez większych przeszkód pokonały próbę i następnie w szyku udały się na Metę do Białegostoku. Na Trakcie Choroskim odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów oraz certyfikatów ukończenia pierwszej edycji Rajdu Polski Kobiet.

Jednocześnie w trakcie Rajdu prowadzone były bezpłatne badania mammograficzne oraz prowadzona była akcja poboru krwi. W Warszawie, Łomży i Białymstoku udostępnione były dla Kobiet mammobusy. W akcję włączyło się także kilka placówek medycznych, które w czasie trwania rajdu umożliwiły bezpłatne badanie mammograficzne i cytologiczne. Za ostatnią załogą podążał mammobus, który świadczył usługi w tych miejscowościach, w których nie było mammobusu stacjonarnego. Mieszkanki mogły wcześniej przygotować się do badań dzięki załodze operacyjnej FADO, która jadąc jako pierwsza nagłaśniała megafonem informację o możliwości przeprowadzenia badań mammograficznych.

Źródło: informacja prasowa
Zdjęcia: www.rajd-polski-kobiet.pl