Qashqai do zadań specjalnych

Przeprowadzka nigdy nie jest łatwa. Zwłaszcza jeżeli ma się (za) dużo butów, ciuchów i książek z którymi trudno się rozstać. Ale od czego są wszechstronne crossovery?

dsc 1241kaszkajjas082912001

Qashqai zadebiutował w roku 2007 i od razu wyróżnił się masywną sylwetką. Miał trafiać gdzieś pomiędzy tradycyjnego hatchbacka a potężniejszy i wyższy samochód sportowo-użytkowy. W roku 2010 doczekał się odświeżenia sylwetki połączonego z obniżeniem zużycia paliwa i emisji CO2. W efekcie już piąty rok z rzędu jest filarem europejskiej oferty Nissana, a od momentu premiery sprzedano ponad 30 000 egzemplarzy.

Pierwsze wrażenie

Qashqai jest crossoverem o unikatowej i dynamicznej sylwetce. Wygląd samochodu zaciekawia połączeniem agresywności, a zarazem delikatności i elegancji. Mimo braku szeroko otwartych ust na jego widok ten samochód ma w sobie jakiś magnetyzm. Qashqai pierwsze zaskoczenie pozwala przeżyć już przy wsiadaniu – nie trzeba bowiem majstrować kluczykiem przy drzwiach lub kierownicy. Spokojnie możemy go zostawić w kieszeni od spodni abo w torebce, a samochód będzie się otwierał i odpalał tak długo, jak długo mamy ze sobą „tę” torebkę.

dsc 1390kaszkaj082812002

Zwykle zaraz po zajęciu fotela kierowcy obniżam go maksymalnie, co w tym przypadku nie przyniosło spektakularnych rezultatów. Pozycja w fotelu jest naprawdę wysoka, samochód sprawdzi się zatem idealnie dla niewysokich kobiet. Same fotele są wygodne, choć podczas dłuższej, ciągłej podróży można odczuć dyskomfort w okolicach lędźwi. Miejsca jest sporo, nie tylko z przodu, ale także w drugim rzędzie siedzeń, gdzie mogą komfortowo podróżować osoby średniego wzrostu i dzieci.

Kierowca górą

Mnogość przycisków na kierownicy sprawia, że można poczuć się niczym pilot samolotu. I choć mogłoby się wydawać, że jest ich zbyt dużo, to miarę jazdy odkrywamy ich przydatność. Wygoda kierowcy ponad wszystko – nie trzeba już odrywać rąk od kierownicy, żeby wygrać batalię ze współpasażerem o to, jakiej muzyki będziemy słuchać w podróży. Chyba że chcemy słuchać muzyki z własnego telefonu za pomocą połączenia bluetooth. Wtedy najlepiej poprosić o pomoc albo skonfigurować wszystko przed ruszeniem w trasę.

dsc 1373kaszkaj082812006Oprócz tego Nissanowi należy się pochwała za świetne i wyraźne wskaźniki na desce rozdzielczej oraz duży wyświetlacz przekazujący informacje w bardzo czytelny sposób. Dodatkowo podręczne schowki i miejsce na kubki idealnie nadają się do przechowywania drobnych czy wrzucenie do nich telefonów i innych najpotrzebniejszych rzeczy. Całe wnętrze nie jest może wykończone materiałami najwyższej jakości, ale wygląda spójnie, a same materiały są przyjemne w dotyku.

Miejska dżungla okiełznana

Crossover ma się sprawdzać zarówno w mieście, jak i w trasie. I taki jest Qashqai. Dzięki wysokiej pozycji w fotelu latwo dostrzec wszystkie miejskie pułapki, ale co z parkowaniem? Wszyscy wiemy, że w dużym mieście przypomina ono czasem parkour. Mogłoby się wydawać, że parkowanie tak dużym samochodem będzie źródłem kłopotów. Nic bardziej mylnego – samochód jest zaskakująco zwrotny i świetnie sobie poradził na parkingu wielopoziomowym z wyjątkowo wąskimi przejazdami. Parkowanie równoległe może być utrudnione dla tych, którzy nieszczególnie kochają patrzeć w boczne lusterka (choć te są wyjątkowo duże i naprawdę wszystko w nich można zauważyć), bowiem widoczność przez tylną szybę nie jest najlepsza.

around-viewTym z pewnością spodoba się system Around View Monitor. Na dużym i wyraźnym ekranie nawigacji wyświetlany jest obraz pojazdu z góry, generowany na podstawie sygnału z czterech kamer. Dzięki temu kierowca może upewnić się co do pozycji względem linii wyznaczających miejsce parkingowe i sprawnie zaparkować. System doskonale się sprawdza w miejskich warunkach, zwłaszcza, że miałam już okazję testować go w samochodzie z zaklejonymi przednią i bocznymi szybami, polegając jedynie na obrazie z kamer (TUTAJ efekty). Z pomocą Qashqaia spokojnie okiełznamy prawie każde miejsce parkingowe.

Gotowy do drogi

Ale crossover to coś więcej niż jazda po mieście. Qashqai dostał do zrealizowania zadanie bojowe: pomoc w przeprowadzce. Bo przecież buty wymagają odpowiedniej motoryzacyjnej oprawy. Na trasie Warszawa-Kraków-Warszawa średnie spalanie wyniosło 5.9l/100km, co jest rewelacyjnym wynikiem biorąc pod uwagę gabaryty samochodu. A można zaoszczędzić jeszcze więcej – wystarczy słuchać komputera pokładowego, który podpowiada w którym momencie jazdy zmienić bieg. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jazda zgodnie z jego wskazaniami w zamian za zaoszczędzenie kilku litrów paliwa pozbawi nas radości z ostrzejszego przyspieszania.

Czy on jedzie?

A pod tym względem Qashqai zaskakuje wyjątkowo pozytywnie – agresywna sylwetka zdecydowanie nie wzięła się znikąd. Można szybko ruszyć spod świateł albo wyprzedzić samochody na trasie, nawet jeśli pas do wyprzedzania jest pod górę i szybko się kończy. Sprzyja temu moment obrotowy, ale warto pamiętać, że jeśli jesteśmy w trasie, prawdziwe przyspieszanie zaczyna się w okolicach 3000 obrotów, a sam Qashqai nie ma nic przeciwko nawet 5000, pozostając cichym i spokojnym w środku. Jak dla mnie było to może nawet zbyt cicho i spokojnie. Po dość agresywnym wyglądzie samochodu spodziewałabym się raczej przyjemniejszej dla ucha pracy silnika. Ale z pewnością mamy noworodków i maluchów docenią wyjątkową ciszę panującą w samochodzie.

agresywna sylwetka zdecydowanie nie wzięła się znikąd

Dźwignia zmiany biegów pracuje płynnie, nie czułam się jak na siłowni mocując się z lewarkiem, a szósty bieg to idealne rozwiązanie na długą trasę, zwłaszcza w połączeniu z tempomatem. Samochód prowadzi się przyjemnie i pewnie, a kierownica doskonale leży w kobiecych dłoniach – nie jest ani za duża, ani za mała, a oprócz tego jest przyjemna w dotyku.

Nieustraszony

Kobiety nie lubią rozstawać się ze swoimi rzeczami, nawet podczas przeprowadzki. I nawet jeśli jest ich naprawdę sporo. Ale Qashqai z powodzeniem może być samochodem do zadań specjalnych.

dsc 1353kaszkaj082812010Zmieści stary komputer, torbę pełną ciuchów, torbę pełną butów, karton ze sprzętem kuchennym, dwie torby książek i mnóstwo innych rzeczy. Bagażnik o pojemności 410 litrów spisał się znakomicie – jego sekret tkwi w płaskiej powierzchni, którą można łatwo zagospodarować. A jeśli przeprowadzają się dwie osoby? Wystarczy złożyć fotele i po kłopocie.

Poczuj się jak w filmie

Ale to nie koniec atrakcji. Podróż umili nam znakomity system audio wprost od Bose. Lady Gaga brzmi znakomicie, ale zadowoleni będą także fani muzyki klasycznej. Jeżeli qashqaiem podróżować będzie para, to wcale nie zdziwię się jeśli postanowią zboczyć na nieodkryte leśne ścieżkiMożna sobie wyobrazić scenę jak z filmu: piękna droga, zachodzące słońce wpadające przez panoramiczną szybę i głośna muzyka – żyć nie umierać. Panoramiczna szyba to absolutny majstersztyk. Jest lekko przyciemniona, przez co słońce nie razi, a pasażer w przypadku korków ma możliwość spoglądania prosto w niebo. Jeżeli qashqaiem podróżować będzie para, to wcale nie zdziwię się jeśli postanowią zboczyć na nieodkryte leśne ścieżki.

Na Qashqai’a musimy uzbierać przynajmniej 72.000 zł, a jeśli pragniemy wyższej wersji z wszystkimi przydatnymi dobrodziejstwami musimy dopłacić 33.400 zł. Wtedy w nasze ręce trafi samochód wyposażony w niemal wszystkie nowoczesne gadżety, w tym wspomniane już panoramiczne okno dachowe. Oczywiście będą też znakomicie wyglądające felgi aluminiowe, lampy przeciwmgielne, elektrycznie sterowane wszystkie szyby, dach i lusterka, skórzana wielofunkcyjna kierownica oraz wszystkie możliwe poduszki i systemy dbające o nasze bezpieczeństwo. I nawet te 104.400 zł to nadal sporo mniej niż trzeba zapłacić za inne samochody w tej klasie.

Qashqai przyciąga – jest jak ponadczasowy trencz czy klasyczna mała czarna – sprawdzi się w każdej sytuacji, zapewniając kierowcy komfort prowadzenia, a dodatkowo kusi świetnym wyposażeniem, które niczym najmodniejsze dodatki pozwala wyróżnić się z tłumu.

tekst: Joanna Kowalik

dsc 1255kaszkajjas082912003

dsc 1252kaszkajjas082912002

dsc 1267kaszkaj082812016

dsc 1280kaszkajjas082912005

dsc 1335kaszkajjas082912007