Wybierz właściwy fotelik

Wybór fotelika to niezmiernie istotna sprawa. Oto kilka wskazówek , na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.  

Krok pierwszy: informacja

Zanim zaczniesz poszukiwania idealnego fotelika dla swojego dziecka, zbierz informacje. Przeczytaj artykuły na temat jego bezpieczeństwa w samochodzie. Czas, który poświęcisz na edukację może ustrzec Cię przed błędem. Polecamy stronę www.fotelik.info – tam znajdziesz naprawdę wiele ciekawych i przydatnych informacji.

Krok drugi: wiek i waga

Najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniego fotelika jest wiek i waga dziecka. Niemowlęta w wieku od 0+ do 3 lat (od 0 do 13 kg) powinny być przewożone w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. W przypadku kolizji mięśnie szyi niemowlęcia nie są w stanie przeciwdziałać siłom, które powodują przemieszczanie głowy do przodu. Fotelik dla takiego malucha powinien być wyposażony w trzy pasy, dwa ponad ramionami i jeden w kroku (niektóre mają 5 punktowe pasy) i uchwyt, który służy do przenoszenia go poza samochodem. Dzieci od około roku do 3-4 lat, które znajdują się w grupie wagowej 9-18kg powinny być przewożone w specjalnych fotelikach, które da się zamontować z tyłu samochodu. Ostatnia grupa to foteliki dla starszych dzieci. Przeznaczone dla dzieci, które są za ciężkie (około 22-36kg) na dotychczas stosowane foteliki. Stanowią podstawkę, na której siedzi dziecko przypięte pasami samochodowymi. Posiadają podpórki na ręce.

Krok trzeci: potwierdzone bezpieczeństwo

Sprawdź wyniki fotelików w tzw. crashtestach. Na stronie fotelik.info pod adresem testy fotelików znajdziemy wyniki testów przeprowadzonych na 240 fotelikach samochodowych dla dzieci przeprowadzonych przez ADAC, OEAMTC, AA Trust i ANWB. Twórcy strony polecają te foteliki, które we wspomnianych badaniach zostały ocenione co najmniej na 3 gwiazdki.

Krok czwarty: sprawdź czy pasuje do samochodu

Nie każdy fotelik da się poprawnie i stabilnie zamocować w Twoim samochodzie. Gdy już zdecydujesz się na dwa, trzy modele, przymierz czy mozna je tam poprawnie zainstalować. Stabilne mocowanie fotelika jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo Twojego dziecka w samochodzie.