Przymarznięte wycieraczki – jak sobie z nimi radzić?

w1

Poranne skrobanie szyb powoli może już wchodzić w nawyk. Dobrze jest przy okazji sprawdzać, czy wycieraczki nie przymarzły.

w1

Przymarznięte wycieraczki same w sobie nie są groźne, jednak próba ich uruchomienia – owszem. Może się to skończyć nie tylko uszkodzeniem piór. Może jednak także porysowaniem szyby a nawet uszkodzeniem mechanizmu wycieraczek.

Sięgnij po odmrażacz

Problem przymarzniętej szyby może za nas załatwić ogrzewanie przedniej szyby, jednak nie zawsze. Co zrobić, gdy takiego ogrzewania nie mamy? Szybę najwygodniej czyści się odmrażaczem. Jeżeli nie mamy odmrażacza, pozostaje nam skrobaczka. Istnieje jednak wówczas ryzyko, że zamarznięty piasek porysuje nam szybę. Niemniej sposób ‘skrobaczkowy’ wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem na pozbycie się lodu.

Sprawdź przed jazdą

Z wycieraczkami jest jeden podstawowy problem. Często gorący nadmuch na szybę nie wystarczy, gdyż pióra znajdują się zwykle poniżej strumienia nadmuchu. Pozostaje nam więc samodzielne sprawdzenie czy wycieraczki nie przymarzły do szyby. To najpewniejszy i najbezpieczniejszy sposób. Nie chcemy przecież, by guma wycieraczki została uszkodzona lub, co gorsza, by np. nastąpiło rozerwanie gumy od metalowego elementu, który następnie porysuje nam szybę.