Jak sprawdzić stan oleju w silniku?

0

Najważniejszy płyn w samochodzie, potrzebny tak jak krew naszemu sercu.

olej

Główną funkcją oleju napędowego jest smarowanie wszelkich trących o siebie mechanicznych części pojazdu. Trzeba kontrolować jego ilość, tak jak każdego innego płynu.

Nigdy na gorąco

Stan oleju napędowego powinno się kontrolować co najmniej raz na 1000 km. Dobrą praktyką jest także sprawdzanie poziomu oleju przed każdym dłuższym wyjazdem. Poziom oleju powinno się sprawdzać na wyłączonym i zimnym silniku. W przypadku gdy silnik jest gorący, musimy odczekać kilka minutaż olej spłynie do miski olejowej. Następnie podnosimy maskę i wyciągamy wskaźnik poziomu oleju, który znajduje się w bloku silnika. Wskaźnik ten należy wytrzeć suchą szmatką czy też chusteczką i ponownie włożyć na swoje miejsce. Na wskaźniku znajduje się przedziałka informująca nas o poziomie oleju, którą należy sprawdzić podczas ponownego wyciągnięcia wskaźnika.

Jeżeli oleju jest za mało, koniczne musimy go dolać. Ważne jednak, by był to ten sam olej jaki znajduje się w silniku. Po uzupełnieniu warto po kilku minutach ponownie sprawdzić jego poziom.