Przygotowując auto po zimie przede wszystkim należy pamiętać o wymianie opon. Często zapominamy o tym, co najbardziej oczywiste, a odpowiednie opony mają kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.
Letnie ogumienie do auta stosuje się przy temperaturach powyżej 7˚ C. Wpływ na to ma skład mieszanki wykorzystywanej do ich tworzenia. Poniżej tej temperatury opony letnie tracą swoje właściwości i są przez to mniej skuteczne: spada ich elastyczność, przyczepność i wydłuża się droga hamowania. Specyficzna rzeźba bieżnika opon zimowych oraz ich konstrukcja przystosowana do jeżdżenia po lodzie i śniegu, nie zapewniają optymalnej sprawność takiej opony. Ich wydajność na suchej lub mokrej nawierzchni, czyli w warunkach wiosennych i letnich, jest zdecydowanie niewystarczająca.
Wiosenny przegląd
Po mroźnej i śnieżnej zimie, której towarzyszą posypane solą drogi, warto oddać samochód na wiosenny przegląd. Mechanicy w warsztacie nie tylko sprawdzą poziom i jakość płynów eksploatacyjnych naszego pojazdu, ale również zbadają, co wymaga naprawy bądź konserwacji. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych przygód związanych z awarią samochodu na trasie.
Czasami jednak nie mamy możliwość zostawienia samochodu specjalistom. W takiej sytuacji warto przynajmniej sprawdzić poziom najważniejszych płynów. Uzupełnienie poziomu oleju silnikowego czy płynu chłodniczego to czynności, których z powodzeniem możesz podjąć się sama. W większości pojazdów również skontrolowanie i uzupełnienie płynu hamulcowego oraz płynu do układu wspomagania kierownicy pozostaje w zakresie możliwości kierowcy. Jeżeli jednak pojawiają się wątpliwości jak należy to zrobić, warto zajrzeć do instrukcji auta.
Zaplanuj podróż
Przy przygotowywaniu się do podróży pomocne jest również optymalne dobranie trasy. Zwłaszcza podczas długiej drogi ważne jest rozplanowanie postojów i odpoczynków potrzebnych do zregenerowania sił. W tym miejscu z pomocą dla kierowcy przychodzą nawigacje samochodowe. Za ich pośrednictwem w łatwy sposób, jeszcze w zaciszu domowym, dobierzemy właściwą trasę, sprawdzimy gdzie znajdują się parkingi czy miejsca noclegowe.
– Nawigacje Mio mają w swojej bazie danych bardzo dużą ilość użytecznych miejsc, tak zwanych punktów POI, by kierowca w każdej chwili mógł znaleźć najbliższą stację benzynową, restauracje czy też hotel – mówi Tarik Hassan, CEE Marketing Manager Mio Technology.
Czasami jednak nawet przy przy najlepiej rozplanowanej trasie, podczas podróży mogą zakoczyć nas korki bądź nieprzewidziane roboty drogowe. Technologia Traffic Messaging Channel (TMC) to jedno z rozwiązań stosowanych przez producentów nawigacji, które informuje kierowców o różnych utrudnieniach na drogach. Nawigacje mogą wcześniej pobrać dane o korkach czy robotach drogowych i zaproponować użytkownikowi objazd tych miejsc. Na polskich trasach uwzględnianie robót drogowych może okazać się szczególnie przydatne właśnie wiosną, kiedy to nawierzchnia po zimie pełna jest nowych dziur wymagających intensywnej pracy drogowców.