Przepisowe absurdy

Przepisy drogowe regulują poczynania kierowców. Są jednak przypadki regulacji prawnych zakrawających o miano absurdu. 

Tablice rejestracyjne x 3

Jednym z największych absurdów jest konieczność posiadania trzeciej tablicy rejestracyjnej w przypadku korzystania z bagażnika na rowery zasłaniającego tylne numery. Ironia tkwi w szczególe. Otóż w Polsce zabronione jest wydawanie trzech tablic, a przełożenie jej z tylniej klapy tymczasowo zasłoniętej – zabronione.

Tymczasowe prawo jazdy?

Jeżeli utracisz prawo jazdy, oczywistym jest, iż powinnaś wyrobić nowe. Niestety czas oczekiwania to nawet 30 dni. Jest to jednoznaczne z tym, że przez miesiąc nie masz prawa do prowadzenia samochodu. W tym okresie możesz otrzymać zaświadczenie informujące o Twoich uprawnieniach, jednak nie będzie ono honorowane przez policję.

VAT od pojazdów firmowych

Jeżeli posiadasz samochód zarejestrowany na firmę, doskonale zdajesz sobie sprawę z niedorzecznych przepisów. Dla niewtajemniczonych: pełną kwotę podatku VAT od zakupionego auta przeznaczonego do działalności gospodarczej można odliczyć jedynie w przypadku samochodów dostawczych oraz specjalnych. Oznacza to, że w przypadku posiadania osobówki, właściciel będzie mógł odliczyć jedynie 6 tys. zł rocznie. Co gorsza, w takim przypadku nie wolno odliczyć podatku od tankowanego paliwa.