Problem z ciśnieniem

Warto wiedzieć, że prawidłowe ciśnienie w oponach to nie tylko dłuższa ich żywotność, ale przede wszystkim znaczna optymalizacja spalania.

Jak radzą sobie kobiety?

Połowa respondentów jest przekonana, że ciśnienie w oponach należy mierzyć co cztery tygodnie, a brytyjski Kodeks Drogowy sugeruje cotygodniowe testy. Chociaż 59% mężczyzn odpowiedziało prawidłowo, ankieta przeprowadzona przez firmę Bridgestone pokazała, że tylko jedna czwarta z nich działa zgodnie ze wskazówkami Kodeksu Drogowego. Panie wypadły zdecydowanie gorzej. Tylko 37% kobiet wie kiedy i jak mierzyć ciśnienie w oponach, a tylko jedna piąta z nich wykonuje tę czynność co tydzień.

Poświęć chwilę

– Wyniki badań zaskoczyły nas i dały powód do zmartwień – mówi Andy Dingley analityk w firmie Bridgestone. – Przecież sprawdzenie ciśnienia w oponach trwa tylko chwilę a wpływa korzystnie na stan ogumienia, zmniejsza zużycie paliwa co prowadzi do zmniejszenia wydatków na eksploatację auta oraz zapewnia kierowcy bezpieczeństwo – dodaje.

Słabe ciśnienie

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Polsce przez innego producenta opon, firmę Michelin, aż 71% polskich kierowców ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Choć odsetek osób wymieniających odpowiednie ciśnienie w oponach jako najważniejszy czynnik wpływający na bezpieczeństwo jazdy zwiększył się w nieznacznym stopniu (wzrost z 13 do 17%), większość z nas nadal uważa, że to sprawne hamulce i jakość opon są kluczowym elementem samochodu decydującym o bezpieczeństwie jazdy.

Systematyczna kontrola

Jeśli jeździsz samochodem ponad kilkaset kilometrów dziennie? Sprawdź ciśnienie opon przynajmniej raz w tygodniu. Jeździsz autem rzadziej? Kontrola raz w miesiącu wystarczy. Pamiętaj: – Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie prowadzi do dużego marnotrawstwa paliwa, opon i środków finansowych – przypomina Andrzej Zembrzuski, instruktor w szkole jazdy Test&Trainig w Bednarach.