Planujesz wyjazd za granicę… Strzeż się strzeż!

Czas wakacji to czas wyjazdów, prostych jak stół autostrad, pięknych krajobrazów i motywującego do wciskania pedału gazu słońca. Czasy, kiedy widywało się po drodze napisane w rodzimym języku tablice „Polaku, jedź prawą strona drogi” już minęły. Mamy coraz lepsze samochody, coraz bardziej popsute drogi, kiedy więc wyjeżdżamy za granicę dokazujemy jak mało kto.

Kiedy więc chcemy pokazać naszą „ułańską fantazję” warto zaopatrzyć się w portfel z pokaźną ilością gotówki, za granicą bowiem nikt nie będzie miał ochoty kredytować naszych mandatów. Mało tego, warto spakować walizkę na więcej niż 2 tygodnie, za niektóre przewinienia bowiem czeka nas kara więzienia.

Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego zaprezentowało raport „Polski kierowca za granicą, czyli jak bezpiecznie podróżować po Europie”, wzięto pod lupę 41 popularnych wakacyjnych destynacji, opisano, co może nas spotkać podczas wojaży i jak dotkliwy finansowo może okazać się urlop.

Narzekasz na wysokość mandatów? Złam przepisy w Szwajcarii!

To tutaj bezlitośnie i bez mrugnięcia okiem policjant na blankiecie wpisze ci od  200-2000 zł kary. Mandat uzależniony jest od rodzaju drogi oraz prędkości, z jaką podróżowałeś. Jeśli się rozwiniesz i okaże się, że na liczniku miałeś ponad 30 km/h za dużo, nie obędzie się bez wizyty w sądzie. Ten może wymierzyć karę od 14 000 do nawet 17 000 zł a w najgorszymi wypadku przedłużyć ci pobyt na terenie tego kraju od 3 miesięcy do nawet 3 lat! Nie będą to jednak komfortowe, wakacyjne warunki.

Wysokie kary także za parkowanie

Źle ustawisz auto, po zmroku, w Portugalii, licz się z opłatą 1250 EURO!  Nie ustąpisz pierwszeństwa- 375Euro, czerwone światło w Grecji- 700 Euro. Tutaj negocjacji nie ma. Warto więc być uważnym.

Alkohol twój wróg i to nie tylko w Polsce

Ilość nietrzeźwych kierowców, szczególnie w wakacje diametralnie wzrasta, wyjazdy najwyraźniej sprzyjają rozluźnieniu… Jeśli puścisz wodze fantazji w Belgii i przekroczysz dopuszczalne stężenie 0,49 promila zapłacisz 150 Euro kary i przez 3 godziny nie będziesz mógł prowadzić pojazdów. Odmowa uiszczenia na miejscu powoduje wzrost kwoty do 3 000 Euro. Kiedy we krwi będziesz mieć między 0,8 a 1,5 promila, będzie cię to kosztować 550 euro i 6 godzin odpoczynku. Wartość ponad 1,5 promila to już sprawa sądu. Przy odrobinie szczęścia czeka Cię 1200 Euro kary, mając pecha 12 000 i zakaz prowadzenia od 8 dni do 5 lat. Recydywiści z automatu płacą od 2400 do 30 000 Euro i obligatoryjnie żegnają się z prawem jazdy na okres od 8 dni do 5 lat. Zdarzając się też skrajne przypadki dożywotniego zakazu prowadzenia. Młodzi kierowcy, którzy nie wypracowali jeszcze 2 lat stażu za kółkiem z automatu tłumaczą się przed sądem. W Bośni i Hercegowinie, a także w Czarnogórze upojony alkoholem człowiek może podróżować tylko na tylnym siedzeniu auta.

(Nie) bezpieczne dziecko w aucie

Ukraina, Macedonia i Czarnogóra to kraje, gdzie nie ma jeszcze regulacji związanych z przewozem dzieci w samochodzie. Wielka Brytania na kierowców, którzy nie zadbali o bezpieczeństwo pociech nakłada karę 500 Funtów, Irlandia 800 euro.

Ciekawostki…

Jeżeli lekarz zaleci ci prowadzenie samochodu w okularach a w przypadku kontroli drogowej w Chorwacji ci ich zabraknie, licz się z pozbawieniem prawa jazdy na 8 dni. Podobnie będzie, jeżeli policjant stwierdzi, że jesteś chory, lub przemęczony. Austria wprowadziła „żółte kartki”, jeśli dostaniesz takie trzy, nie będziesz mógł przemieszczać się po drogach tego kraju nawet przez 3 miesiące. Daleko nie szukając, Czesi za przestępstwa drogowe mogą zażądać nawet 17 000 zł, jednym z nich jest prowadzenie pod wpływem, za które grozi kara od 4-8 tys. zł i zatrzymanie prawa jazdy na 2 lata. Wybierając się na Litwę i mając chęć spędzić tam ponad 3 miesiące trzeba będzie się rozejrzeć za nowymi tablicami rejestracyjnymi- ten kraj wymaga, bowiem dodatkowych formalności.

Jak widać, nie taka ta Polska zła i surowa. Dopiero obczyzna nieprzyjazna a mandaty srogie. Nic więc dziwnego, że przekraczając granicę państwa większość kierowców pokornieje, nabiera dobrych nawyków, lub zwyczajnie nagle zaczyna dostrzegać wskazówkę na prędkościomierzu…

Więcej ciekawych informacji znajdziecie na stronie:  http://www.pbd.org.pl/kierowca-zagranica

Tekst: Kasia Kwiecińska