Najpiękniejsze miasta Chorwacji

Położona między alpejskimi szczytami a wybrzeżem Adriatyku, obejmująca swymi ramionami sąsiednią Bośnię i Hercegowinę, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych państw bałkańskich. Chorwacja, będąca jeszcze nie tak dawno krajem znanym z krwawych konfliktów, dziś zdobywa coraz większe znaczenie jako turystyczny raj. Piękna Dalmacja i malownicze Góry Dynarskie są jej chlubą. Nie brak na terenie Chorwacji wyjątkowych miast. W tej kategorii na szczególną uwagę zasługują Dubrownik oraz Zagrzeb.

Dubrownik – nadmorska twierdza

Dubrownik jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, a położenie na malowniczym i słonecznym Wybrzeżu Dalmatyńskim zapewnia mu pierwsze miejsce wśród wszystkich chorwackich ośrodków turystycznych. Miasto zamieszkiwane niegdyś przez bogatych kupców, dziś jest wyjątkową skarbnicą zabytków architektury świeckiej i sakralnej. Wśród licznych klasztorów można znaleźć tu budowle służące zarówno Franciszkanom, jak i Dominikanom. Swą obecność w mieście zaznaczyły również Klaryski. Zachwyca Stary Port oraz pałace: Pałac Sponza oraz Pałac Rektorów. Wśród licznych symboli miasta znalazła się również Wielka Studnia Onforio, wciśnięta pomiędzy okazały Kościół Zbawienia a klasztorny gmach Klarysek.
Prawdziwą dumą mieszkańców miasta i wizytówką Dubrownika są jednak potężne mury obronne. Oddzielają one starówkę od morskiej wody, przez co z oddali Dubrownik bardziej niż urocze miasto przypomina wynurzającą się z morskiej otchłani twierdzę. Liczne baszty i bastiony stały się już stałym elementem miejscowego krajobrazu, a spacer po murach jest jedną z największych atrakcji dla turystów.

Zagrzeb. Chorwacka stolica pełna bogactw

Położony w północnej części Chorwacji Zagrzeb jest miastem, w którym w XIX wieku zaczęła kształtować się chorwacka myśl polityczna. Nie oznacza to jednak, że w poprzednich wiekach miasto nie odgrywało większej roli. Już w XVI wieku było ono ważnym ośrodkiem politycznym i administracyjnym, niebagatelny wpływ na współczesną Chorwację miały również rozwijające się tu przed wiekami instytucje o kulturalnym charakterze.

Współczesny Zagrzeb to z jednej strony miasto o ogromnym znaczeniu gospodarczym, z drugiej – ośrodek turystyczny, znany i popularny wśród turystów ze względu na swą architekturę. Zachwyca on swą zabudową, wśród której znaleźć można wiele ciekawych kościołów – głównie gotyckich i barokowych. Kusi jednocześnie licznymi galeriami, w których każdy miłośnik sztuki znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jest jednak przede wszystkim miastem muzeów, a placówek tego typu na terenie miasta działa około 50. Do tych najważniejszych zalicza się Muzeum Mimara oraz Muzeum Archeologiczne.

Dubrownik i Zagrzeb to dwa najważniejsze i najciekawsze miasta, którymi może pochwalić się Chorwacja Wycieczki chętnie zaglądają na ich obszar, a zgromadzone w nich zabytki wywołują ich zachwyt.