Piszczące wycieraczki

0

Jednym najbardziej eksploatowanych zimą elementów są zwykle wycieraczki. Warto sprawdzić ich działanie przed wiosennymi opadami deszczu.

Zimą szczególnie narażone na zużycie są elementy wykonane z gumy. Jednym z takich elementów są właśnie wycieraczki, stąd przed sezonem wiosennym warto dokładniej sprawdzić ich działanie.

Uważaj na to

Oznak świadczących o zużyciu gum lub niesprawnym działaniu całego mechanizmu jest kilka. Do najpopularniejszych należą zostawianie smug na szybie i charakterystyczne ‘piszczenie’ podczas pracy. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku niesprawne działanie wycieraczek może doprowadzić do ograniczonej widoczności, która może uniemożliwić nam szybką reakcję na ewentualne zagrożenie.

Stare czy źle przykręcone?

Piszczące wycieraczki nie tylko mogą wpływać na obniżony poziom widoczności, ale także są niezwykle dekoncentrujące. Jak sobie z nimi poradzić? Warto zacząć od dokładnego umycia szyby specjalnym płynem do szyb, a także przetarcia piór wycieraczek. Problem może wynikać po prostu z brudu, który ‘na stałe’ przyległ bądź do szyby, bądź do wycieraczek.

Jeżeli to nie pomoże, konieczne będzie zajrzenie do tulejki (miejsca, gdzie obraca się wycieraczka), a następnie wyczyszczenie i spryskanie np. WD-40. Być może problem spowodowany był właśnie rdzą na tulejce. Możemy tez sprawdzić, czy wycieraczki są dobrze zamontowane. Pisk generować może zbyt mocne dociśnięcie ramion wycieraczek lub odwrotnie – zbyt duży luz.