Piątka najpopularniejszych eko-samochodów

citroen-c1

Było o modnym eco drivingu, więc już czas poznać drugi element układanki – przyjazny środowisku samochód. Oto top 5 najczęściej kupowanych aut ekologicznych.

Citroën C1

Nowe wydanie Citroena C1 emituje CO2 na poziomie zaledwie 99 g. To pierwszy benzynowy model, który spadł poniżej magicznej poprzeczki 100g CO2/km. Sukces przyjaznego stosunku do środowiska zdobył również pod kątem ekonomiczności. Zużycie paliwa utrzymuje się na poziomie 4,5l/100km. To kompaktowe autko jest najmniejszym modelem producenta i jednocześnie doskonałym rozwiązaniem na miejskie korki oraz poszukiwania miejsca parkingowego. Dodatkowy plus C1 to cena, która zachęca wyjechanie nim wprost z salonu.

citroen-c1

Peugeot 107

Bliźniakiem Citroena jest Peugeot 107. Auto z segmentu A to jeden z tańszych środków transportu. Francuza można nazwać demonem korków i zupełnym mieszczuch. Dzięki swym wymiarom (3,43 metra długości, 1,63 metra szerokości oraz 1,46 metra wysokości) zaparujesz nim bez problemu. Jedyne co może mi przeszkadzać w nazwaniu go ekologicznym to materiały z jakich został wykonany – zdecydowana przewaga plastiku obniża entuzjazm. Jednak jakby nie było nadrabia spalaniem, które producent szacuje na 4,6 l/100km po mieście w manualnej skrzyni biegów i emisją spalin na poziomie 106 g/km.

peugeot-107

Renault Clio

Czas na Clio, samochód który na tle wszystkim małych kompaktowych aut wyróżnia się wyższym poziomem komfortu i wykonania. Oczywiście jak pozostałe propozycje charakteryzuje się oszczędnym zużyciem paliwa. Producent przy tym modelu chwali się emisją spalin na poziomie niższym niż 90 g/km. Taki wynik możliwy jest dzięki wydajniejszemu katalizatorowi, zoptymalizowaniu aerodynamiki samochodu czy zmianach w mapowaniu silnikowego komputera. W kwestii spalania, Clio pochłonie 5,9 l/100km.

Renault Clio

Toyota Yaris

Czwarte miejsce zajęła hybrydowa Toyota Yaris, pierwsze tego typu auto w segmencie klasy B. Mimo iż cena jak za taki samochód powala na kolana, warto na nią zwrócić uwagę. Oczywiście inwestycja opłaci się, dzięki niskim kosztom eksploatacji. Ekologiczna Yariska jest bardzo oszczędna, co widać przy średnim spalaniu. W cyklu mieszanym wynosi ono nawet 3,7 litra/100km. Rekordy bije również w emitowaniu CO2 na średnim poziomie 79 g/km.

Toyota-Yaris-2012

Toyota Prius

Ostatnie miejsce zajęła Toyota Prius, tylko dlatego, że jest ona synonimem ekologiczności, czyli jest najbardziej oczywista. Połączenie silnika elektrycznego i spalinowego (które mogą pracować razem, a także całkowicie osobno) daje średni wynik w spalaniu w cyklu mieszanym na poziomie 3,9 l/100 km. Przyjazny stosunek ze środowiskiem utrzymuje również poprzez emisję spalin na poziomie 92 gramy. Za dość wysoką, salonową cenę, w zamian otrzymasz duży, a przede wszystkim oszczędny i porządnie wykonany kompakt klasyfikowany w segmencie C. Jest to chyba jedyne auto, które wypracowało taki sukces komercyjny i marketingowy.

toyota-prius

Tekst: Angelika Rusiecka 

Fot. Zdjęcia producentów