Oszczędź na paliwie!

Ceny na stacjach benzynowych rosną i będą nadal rosły. Od przyszłego roku wzrośnie cena akcyzy na olej napędowy, a co za tym idzie – ceny i ropy, i benzyny. Oszczędzać zacznij już dziś!

fot: guardian.co.uk

W jaki sposób przechytrzyć rosnące ceny benzyny? Jak rzadziej odwiedzać stację benzynową, a co za tym idzie, jak wydawać mniej na paliwo? Kluczem do sukcesu jest jedno hasło: Eko jazda! Polega ona na stosowaniu w praktyce pewnych zasad, które mają na celu zmniejszenie zużycia paliwa. Eko jazda to jazda płynna, przewidująca i bezpieczna. To jazda, która pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 25% paliwa! Eko jazda to zmniejszenie kosztów eksploatacji, a także większy komfort jazdy.

Zasady Eko jazdy

  • Przewiduj – dzięki przewidywalnej jeździe unikniesz zbędnych przyspieszeń i hamowań, a to będzie miało bezpośredni wpływ na zużycie paliwa. Jedź płynnie – po rozpędzeniu utrzymuj możliwie stałą prędkością na najwyższym możliwym biegu.
  • Zmieniaj biegi w sposób optymalny – zmiana biegu w górę powinna odbywać się gdy wskazówka obrotomierza sięgnie 2 000 obr./min. w silnikach wysokoprężnych i 2 400 obr./min. w silnikach benzynowych. Redukować zaś należy dopiero wtedy, gdy obroty spadną do ok. 1 000 obr./min.
  • Przyspieszaj dynamicznie, z użyciem ok. ¾ pedału gazu – Eko jazda nie polega na wolnym przyspieszaniu, możemy dynamicznie się rozpędzać, jednak równie ważna jest szybka zmiana biegu na wyższy
  • Utrzymuj jak najdłużej stałą prędkość przy jak najwyższym biegu – przy prędkości 50 km/h powinnyśmy mieć zapięty 5 bieg. Taka jazda pozwoli na niewielkie zużycie paliwa.
  • Wyłączaj silnik, gdy postój trwa co najmniej minutę – gdy wiesz, że Twój postój (na światłach, w korku) potrwa co najmniej minutę, pamiętaj o wyłączeniu silnika. Dłuższy postój powoduje niepotrzebne zużycie paliwa.
  • Nie wrzucaj na luz przed skrzyżowaniem – to nie tylko nieekonomiczne, ale także niebezpieczne. W momencie gdy będziesz musiała wykonać nagły manewr, stracisz niepotrzebnie czas na zapięcie biegu. Dlatego zaleca się hamowanie silnikiem tak długo, jak to możliwe.
  • Sprawdzaj ciśnienie w oponach – mało która z nas zdaje sobie sprawę, że nieprawidłowe ciśnienie w oponach także ma wpływ na zużycie paliwa. Dlatego zalecamy regularną kontrolę ciśnienia, najlepiej raz w miesiącu.
  • Wypakuj z bagażnika zbędny balast – niepotrzebne obciążenie wpływać będzie negatywnie na zużycie paliwa. Im mniej niepotrzebnych rzeczy będziemy wozić, tym lepiej dla spalania. Gdy na jakiś czas potrzebujemy użyć np. bagażnika dachowego, pamiętajmy, by go zdjąć jak tylko przestanie on być potrzebny.