Orientalna riwiera, czyli nadmorskie atrakcje Turcji

Jest jednym z najdogodniejszych kierunków dla tych, którzy chcą wczasy spędzić zarówno na plaży, jak i wśród niezwykłych zabytków. Naturalne walory wypoczynkowe, piękne krajobrazy oraz budowle z czasów starożytnych sprawiają, że leżąca w południowo-zachodniej części kraju Riwiera Turecka jest najważniejszym regionem turystycznym Turcji. W których miejscowościach można wypocząć najlepiej? Jakie atrakcje czekają na gości w ich najbliższej okolicy?

Z wizytą nad Morzem Egejskim. Bodrum

Jednym z najsłynniejszych kurortów nad Morzem Egejskim jest Bodrum, znany jako idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych i pięknych zabytków. Czeka tu i piękna plaża, i malowniczy port z którego można wybrać się w rejs na pobliską grecką wyspę Kos. O orientalnym charakterze miasta przypominają gościom tutejsze bazary, na których można zakupić wiele ciekawych pamiątek oraz aromatycznych przypraw. 

W Bodrum nie brak też atrakcji dla miłośników historii. Z cennymi zabytkami można zetknąć się w tutejszym Muzeum Archeologii Podwodnej oraz podczas spaceru ulicami starego miasta. To miasto jest jednocześnie znane z ruin mauzoleum – jednego z antycznych siedmiu cudów świata.

Alanya. Od starożytnego grodu po nowoczesny kurort

turcja-2Nad brzegami Morza Śródziemnego miejscem wyjątkowym jest Alanya. To miasto ma dwa oblicza. Z jednej strony to nowoczesny kurort, do którego przybywają spragnieni słońca i wypoczynku na plaży turyści. Z drugiej strony to prawdziwy raj dla miłośników podziemnych atrakcji oraz średniowiecznych fortyfikacji. Bo choć miasto powstało tu już w czasach średniowiecznych, to jego najpiękniejsze budowle powstały właśnie w XIII wieku. Kusi zarówno XIII – wieczna twierdza, jak i zabytkowe doki. Symbolem kurortu stała się jednak Czerwona Wieża, która od wieków strzeże wejścia do miejscowego portu. 

Alanya zachwyca również licznymi jaskiniami, które znajdują się w jej najbliższej okolicy. Za jedną z najwspanialszych uchodzi jaskinia Dim, choć najbardziej intrygującą stała się morska Jaskinia Piracka, w której korsarze mieli przed wiekami ukrywać swe skarby. Turyści mogą ją podziwiać m.in. podczas wycieczkowych rejsów, które są jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu w tym kurorcie.

Kemer. Dla miłośników morza, gór i starożytności

Na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego kusi również miejscowość Kemer. To znane kąpielisko, którego dodatkowym walorem jest bliskość dwóch antycznych miast: Phaselis i Olympos. To miasto znane jest również z pięknych krajobrazów, a pobliskie zbocza górskie pozwalają na odbywanie wielu ciekawych wycieczek.

Nadmorskie kurorty i piękne plaże sprawiają, że od lat jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wypraw jest właśnie Turcja All Inclusive oraz dodatkowe wygody i atrakcje przygotowane z myślą o turystach sprawiają, że można tu wypocząć na najwyższym poziomie.

Fot: Foter.com