Odblaski na ratunek pieszym

Szybko zapadający zmrok sprawia, że znacząco pogarsza się widoczność pieszych oraz wzrasta liczba wypadków z ich udziałem. Bezpieczeństwo podróżujących istotnie poprawić mogą niedrogie i obowiązkowe elementy odblaskowe.

Najwięcej ofiar w grudniu

Z policyjnych statystyk wynika, że prawie 42% wszystkich ofiar wypadków drogowych stanowią piesi i rowerzyści. W razie zderzenia z samochodem nie zabezpieczają ich pasy, nie chroni karoseria, nie osłaniają też poduszki powietrzne. W 2013 roku odnotowano 9489 wypadków z udziałem osób pieszych. Zginęło w nich 1 140 osób, a 9 004 osoby odniosły obrażenia ciała. Do największej liczby zdarzeń z udziałem tych użytkowników drogi dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych. Utrzymująca się od lat tendencja potwierdza, że wypadki, które mają miejsce od października do grudnia są najtragiczniejsze w skutkach. W ubiegłym roku najwięcej osób pieszych zginęło w listopadzie: 159 (13,9% ogółu), a rannych zostało w grudniu: 1 149 (13,1% ogółu).

Piesi (nie)widoczni na drodze

Jednym z powodów rosnącej liczby niebezpiecznych zdarzeń w tym okresie są złe warunki atmosferyczne. I choć najwięcej wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych, sporym problemem pozostaje niedostateczne oznakowanie pieszych poruszających się po terenie niezabudowanym.

Prostym rozwiązaniem poprawiającym widoczność pieszych na drodze są odblaskowe elementy stroju. Dzięki nim kierowca jest w stanie pieszego zauważyć, zwolnić i ominąć z zachowaniem bezpiecznej odległości

Osobę wyposażoną w odblaski kierowca może dostrzec nawet z odległości 140 metrów. Analizy potwierdzają, że osoba ubrana w ciemny strój zauważona zostanie dopiero z ok. 40 metrów. To wystarczająco dużo, by zahamować przy prędkości 50 km/godz. (droga hamowania wynosi w takim przypadku 30 metrów), ale zdecydowanie za mało na terenie niezabudowanym, gdzie kierowcy poruszają się z dopuszczalną prędkością 90 km/godz.

Odblaski obowiązkowe

Za brak odblasków pieszemu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie z ostatnim dniem sierpnia, każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Z tego nakazu zwolnione są osoby poruszające się po zmierzchu chodnikiem lub w strefie zamieszkania. Ustawodawca nie określa, jak mają wyglądać wymagane elementy odblaskowe. Wśród dostępnych na rynku samozaciskowych opasek lub zawieszek, kamizelek lub drobnych odblaskowych elementów stroju pieszy może wybrać te, w których zarówno będzie czuł się dobrze i które znacząco poprawią jego widoczność.

Źródło: Oponeo