Niespodziewane przeszkody na drodze

p1

Do większości wypadków i kolizji dochodzi w sposób nagły i niespodziewany. Na co musimy szczególnie uważać, będąc za kierownicą?

p1

Zwykle, gdy pojawi się przed naszymi oczyma jakaś niespodziewana przeszkoda, wciskamy hamulec ile sił w nogach w nadziei, że uda nam się zahamować. W samochodach z ABS-em powinno udać się, natomiast w samochodach bez ABS-u może niestety dojść do zablokowania kół i poślizgu. Tak czy inaczej, musimy mieć się na baczności!

Przewiduję!

Zwykle nagle na naszej drodze może się pojawić inny samochód, zwierzę, człowiek lub po prostu jakaś dziura. Zwykle też reakcja na przeszkodę jest taka sama, choć nie zawsze. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznej stytuacji na drodze przede wszystkim musimy starać się patrzeć naprzód, dużo dużo dalej, niż tylko na tylną klapę poprzedzającego nas samochodu. Jazda z przekonaniem, że nic złego nam nie grozi może spowodować, ze poczujemy się zbyt pewnie i staniemy się zdekoncentrowane.

Co w mieście?

Najczęściej poruszamy się po mieście, na co więc zwracać uwagę na zatłoczonych ulicach miast? Przede wszystkim na to, co się dzieje na chodnikach. Obserwujmy także krawężniki – spotkanie z wyższym krawężnikiem może się niestety źle dla nas skończyć. Musimy obserwować także pieszych, którzy często wykonują różne niespodziewane ruchy. Uważnie obserwujmy sytuację zwłaszcza w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, zwłaszcza, gdy przystanek mieści się na jezdni, a nie w zatoczce.