Jak to jest u nas z prędkością?

Aż 95% kierowców przekracza dozwoloną prędkość podczas jazdy – to alarmujący wynik ankiety przeprowadzonej przez Szkołę Jazdy Renault. Jedna na cztery osoby uważa, że przekroczenie prędkości o 20 kilometrów nie jest niebezpieczne, a tylko jednemu na dwudziestu kierowców nigdy nie zdarza się przekraczać dozwolonej prędkości!*

Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy to główna przyczyna wypadków spowodowanych przez kierowców. W ubiegłym roku doprowadziła do 9 179 wypadków, w których zginęły 1 232 osoby, a 12 831 zostało rannych.** Wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się kontrola nad pojazdem i znacznie wydłuża droga hamowania – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Jest to bardzo niebezpieczne w sytuacjach nagłych, szczególnie jeśli dotyczą one mało doświadczonych kierowców, którzy nie mają jeszcze odpowiednich nawyków i nie są zdolni do prawidłowej, natychmiastowej reakcji.

Aż 62% osób, które wzięły udział w ankiecie Szkoły Jazdy Renault przeprowadzonej we współpracy Jjz portalem Interia.pl przekracza prędkość, jeśli warunki na to pozwalają, 7% wówczas gdy podróżuje bez pasażerów, a 26% uważa, że niewielkie (do 20 km) przekroczenie limitu nie jest niebezpieczne. Łącznie do zbyt szybkiej jazdy przyznaje się więcej niż 9 na 10 osób biorących udział w ankiecie.

Warto wykształcić w sobie nawyk regularnego spoglądania na prędkościomierz, ponieważ rzeczywista prędkość jest zazwyczaj większa od odczuwalnej. Dotyczy to szczególnie nowoczesnych samochodów, w których warunki jazdy są bardzo komfortowe. Należy być wyjątkowo czujnym w sytuacjach, w których po dłuższej jeździe autostradą lub drogą ekspresową, przyzwyczajeni do dużej prędkości zjeżdżamy na drogę krajową z odpowiednio większymi ograniczeniami prędkości – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Dozwolone prędkości z jakimi mogą się poruszać samochody osobowe w Polsce:

  • Strefa zamieszkania: 20 km/h
  • Obszar zabudowany: 50 km/h w godzinach od 5.00 do 23.00 i 60 km/h w godzinach od 23.00 do 5.00
  • Droga ekspresowa jednojezdniowa oraz droga dwujezdniowa co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu: 100 km/h
  • Droga ekspresowa dwujezdniowa: 120 km/h
  • Autostrada: 140 km/h
  • Pozostałe drogi: 90 km/h

* Ankieta zrealizowana na portalu Interia.pl wspólnie ze Szkołą Jazdy Renault
** www.policja.pl

Fot: Peter Ademark, foter.com