Jak ominąć przeszkodę?

o1

Pierwszą reakcją w momencie pojawienia się przeszkody na drodze jest wciśnięcie pedału hamulca. Niestety, nie zawsze kończy się to zgodnie z naszymi oczekiwaniami…

o1

Mocne wciśnięcie pedału hamulca jest odruchem i nieświadomą reakcją na nagłe niebezpieczeństwo. Jeżeli będziemy miały to szczęście, że do przeszkody będzie jeszcze daleko, a do tego trafimy na dobrą nawierzchnię, mamy dużą szansę zahamować. Może się jednak zdarzyć, że hamowanie nie będzie wystarczająco skuteczne, a wtedy będziemy musiały przeszkodę ominąć.

Jedyną reakcją tuż przed przeszkodą powinno być zdjęcie nogi z pedału hamulca i skręcenie kierownicą w celu ominięcia przeszkody. W którą stronę? W zależności od sytuacji na drodze i od tego, która strona będzie ‘bezpieczniejsza’. Po ominięciu przeszkody powinnaś jak najszybciej wrócić na swój pas ruchu.

Najtrudniejszym elementem całego manewru jest przełamania bariery psychicznej. To ona zwykle ‘blokuje’ nas w najważniejszych momentach i nie pozwala na prawidłową reakcję. W tym przypadku chodzi o zdjęcie nogi z hamulca tuż przed przeszkodą, by samochód zyskał odpowiedni balans i mógł ją ominąć.