5 przykazań udanego wyjazdu

Wybierając się na wakacyjne podróże powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, aby wyjazdu nie zakłóciły przykre niespodzianki.

Jedź sprawnym samochodem

Przed wyprawą w dłuższą trasę zapoznaj się ze stanem technicznym pojazdu. Zwykle będzie to wydatek rzędu 100-200 złotych, jednak mamy szansę załapać się na wakacyjne promocje trwające właśnie w niektórych serwisach, a wtedy podstawową diagnostykę auta wykonamy nawet za symboliczną złotówkę. 

W czasie kontroli może okazać się, że konieczna będzie np. wymiana niektórych części eksploatacyjnych, która wymagać będzie nowych ustawień w samochodzie. W czasie codziennego użytkowania pojazdu na polskich trasach mogą pojawić się np. luzy, które dotyczą przegubów drążków kierowniczych, przekładni kierowniczej lub końcówek drążków. Jeżeli dochodzi do naprawy elementów układu kierowniczego, konieczne jest również ustawienie geometrii zawieszenia. Jeśli kierowca o to nie zadba, może mieć problemy z prawidłową trakcją pojazdu i ryzykuje wpadnięcie w poślizg i przedwczesnym zużyciem ogumienia.

Nie wydawaj za dużo na paliwo

Czy podczas wakacji nie lepiej wydawać pieniądze na przyjemności, aniżeli przy dystrybutorze paliwa? Mamy więc dla Was kilka zasad ekonomicznej jazdy, co pozwoli zmniejszyć spalanie samochodu. Pamiętajmy, że, wbrew stereotypom, jazda ekonomiczna nie oznacza powolnej jazdy. Wręcz przeciwnie, może ją nawet przyspieszyć.

Pamiętajmy, by niepotrzebnie nie obciążać samochodu. Jeżeli nie jest nam np. potrzebny boks dachowy – zdemontujmy go przed wyjazdem. W trasie starajmy się prowadzić samochód uważnie i przewidujmy sytuacje na drodze. Jeżeli jest to możliwe, dopasujmy prędkość tak, by się nie zatrzymywać, gdyż w czasie ruszania każdy pojazd zużywa najwięcej paliwa. Kiedy rozpędzamy samochód, przyspieszajmy dynamicznie. W praktyce oznacza to wciśnięcie pedału gazu do 3/4 i tym samym dość szybkie osiągnięcie obrotów silnika na poziomie 2-2,5 tys., a następnie zmianę biegu na wyższy aż do osiągnięcia optymalnej prędkości. Warto też hamować silnikiem, dzięki czemu nie tylko zużywamy mniej paliwa, ale na dodatek oszczędzamy hamulce.

Oszczędzaj czas

Przed wyjazdem sprawdźmy trasę naszego przejazdu. Zaplanujmy ją tak, by wiedzieć, czy po drodze nie będą nas czekać utrudnienia w ruchu spowodowane remontami dróg. Mapę aktualnie prowadzonych prac na głównych trasach można sprawdzić na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jeżeli podróż będzie przebiegać przez centra wielkich aglomeracji, powinniśmy zaplanować przejazd przez nie poza godzinami szczytu komunikacyjnego, aby nie stać w korkach.

Zgodnie z przepisami

Chociaż brzmi to jak truizm, to warto stosować się do znaków drogowych, nawet jeżeli niektóre nakazy wydają się być absurdalne. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko kontroli drogowej i tym samym niespodziewanego postoju oraz wydatków na mandat. Nie warto także przekraczać dopuszczalnej prędkości – i tak przez ruch na polskich drogach nie dojedziemy o wiele szybciej do celu, za to możemy uniknąć wypadku. Jeżeli czeka nas wyjazd poza granice Polski watro zapoznać się z przepisami ruchu drogowego w krajach, przez które przyjdzie nam podróżować. W takiej sytuacji należy także sprawdzić, jakie jest obowiązkowe dodatkowe wyposażenie samochodu, jak chociażby kamizelka odblaskowa czy apteczka.

Pomyśl o sobie

Podczas przygotowań auta do dalszej podróży nie zapominajmy również o nas samych. W trasę powinniśmy wyruszać jak najbardziej wypoczęci oraz co pewien czas robić krótkie przerwy w podróży. Jeżeli mamy już zaplanowaną całą trasę, a auto jest doskonale przygotowane do dłuższej jazdy, możemy się skupić tylko na drodze i później rozkoszować się wypoczynkiem.