Najdziwniejsze przepisy drogowe świata

Narzekamy na polskie przepisy o ruchu drogowym, jednak zapewne większość z nas nie ma pojęcia jakimi bzdurami zasypywani są mieszkańcy innych krajów. Postanowiliśmy zaprezentować Wam najbardziej beznadziejne, oderwane od rzeczywistości, głupie ale też i najśmieszniejsze przepisy związane z poruszaniem się samochodem.

Uwaga jedzie baba

Niestety, wiele dziwactw dotyczy kobiet za kółkiem i tak… w Mem­phis, Nowym Or­le­anie i  Ala­ba­mie, przed jadącą samochodem panią powinien iść mężczyzna wymachujący czerwoną flagą. Czyżby to miało być ostrzeżenie? Na dodatek, w wymienionych powyżej miejscach, kobiety mogą prowadzić tylko małe samochody. Na pocieszenie, w Arabii Saudyjskiej paniom nie wolno wcale jeździć za kierownicą, wyjątek stanowią drogi niepubliczne.Kalifornia zakazała swoim damom wsiadać do samochodu w podomce, a w Oxfordzie nie można jeździć 100 razy dookoła tej samej dzielnicy.

Niedzielni kierowcy

Uznawana za wzór czystości, spokoju i wszelkich cnót Szwajcaria, zabrania swoim obywatelom mycia aut. Na szczęście tylko raz w tygodniu, według miejscowego prawa nie można czyścić samochodu w niedzielę, niesubordynowanym pedantom grozi za to mandat. W w mieście Minnetonka (stan Minnesota) za to za jazdę zabłoconym autem otrzymamy mandat w wysokości 2 000$ i bez znaczenia jest w jaki dzień tygodnia to nastąpi. Niedziela jest też specyficznym dniem dla mieszkańców Denver, im bowiem nie wolno przemieszczać się wtedy czarnymi samochodami.

Zwierzę kontra maszyna

Pensylwania wymusiła na swoich kierowcach bardzo nietypowe zachowania wobec zwierząt. Gdy na swojej drodze spotka on jeźdźca na koniu musi uważać, szczególnie jeśli zwierze się przestraszy, obowiązany jest wtedy zatrzymać się i przykryć auto…kocem. Gdy to nie pomoże należy samochód ukryć i poczekać aż koń spokojnie sobie przejdzie.

Na Florydzie posiadacze zwierząt też nie mają tak łatwo. Jeśli akurat zechcesz się zatrzymać i nastąpi to w strefie płatnego parkowania, za konia, słonia, czy inne stworzenie zapłacisz jak za samochód. Pamiętaj też, że w Nevadzie nie wolno przemieszczać się po autostradzie… na słoniu ani na wielbłądzie.

Queensland ma jeden z najbardziej absurdalnych przepisów, który obowiązuje do dziś. Pochodzi jeszcze z czasów, kiedy taksówki były wozami zaprzęgniętymi w konie. Tak czy owak do dziś kierowcy Taxi muszą mieć w bagażniku belę siana. W Queensland a dodatkowo także w Australii Południowej i Victorii nie można podróżować na motocyklu z psem znajdującym się pomiędzy kierowcą a pasażerem. Na Alasce zakazuje się jazdy z psem …na dachu auta, w Massachusetts nie można przewozić na tylnym siedzeniu goryla a w Wisconsin na głowie kurczaka.

Boso przez świat

Alabama ciekawym przepisem stoi. Jeśli lubisz kierować na bosaka, otrzymasz mandat. Po wypadku spowodowanym przez kierowcę bez butów, który tłumaczył się, że nie mógł zahamować gdyż pedał był zbyt gorący, wprowadzono paragraf mówiący o zakazie jeżdżenia na bosaka. Co ciekawe, w Alabamie nie wolno też jeździć z zawiązanymi oczami…W Tajlandii wszyscy kierowcy obowiązani są do noszenia koszulek, w Nowym Jorku nie wolno rozbierać się w samochodzie a w San Francisco zabrania się froterowania auta… starymi majtkami.

Przepisy po męsku

Nie tak daleko, w Wielkiej Brytanii przepisy pozwalają mężczyznom na oddawanie moczu w miejscu publicznym. Jest jednak jedno „ale”, muszą robić to na tylną oponę swojego auta i opierać się prawą ręką o karoserię… dziwne aczkolwiek ciekawe. W Rockvillew stanie Maryland zabrania się przeklinania, nawet w samochodzie. Żeby lepiej zmotywować kierowcę, grozi za to 90 dni aresztu. W mieście Marietta w stanie Georgia zabrania się plucia z samochodu, lub też jadącego autobusu. Co ciekawe przepis ten nie obejmuje kierowców ciężarówek.

Zbędne, lecz niezbęne

Luksemburg wymaga od wszystkich kierowców posiadania wycieraczek. Nawet jeżeli Twój pojazd nie ma przedniej szyby to i tak przepis jest przepisem i trzeba się do niego stosować.

Aby mieć samochód

Posiadanie auta w Japonii uwarunkowane jest nie tylko zasobnością portfela. Przyszli posiadacze muszą się na początek okazać miejscem parkingowym i to nie przypadkowym. Według przepisów powinno być ono oddalone nie więcej niż 2 km od miejsca zamieszkania osoby starającej się o samochód.

Kto pierwszy ten…

USA i Kanada mają ciekawy system wyznaczania pierwszeństwa przejazu. Obowiązuje tu jedna zasada, kto pierwszy, ten lepszy, którą stosuje się na skrzyżowaniach równorzędnych.

Tekst: Kasia Kwiecińska