Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

0

Kupując używany samochód musimy być bardzo ostrożne, by nie kupić czegoś, co w przyszłości sprawi nam więcej problemów niż przyjemności.

u1

Pierwsze, na co zwracamy uwagę to oczywiście karoseria samochodu. Zwróćmy uwagę na wszelkie przebarwienia. Warto obejrzeć lakier ‘pod słońce’, gdyż ułatwi nam to dostrzeżenie ewentualnych różnic w odcieniach lakieru. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, co do jakości lakieru, dobrym sposobem będzie sprawdzenie jego grubości za pomocą miernika, który wykryje większe różnice w grubości. Zwróćmy także uwagę na krawędzie nadkoli, błotników, krawędzie maski i inne trudno dostępne miejsca. A nuż znajdziemy tam jakieś resztki lakieru czy np. odpryski.

W drugiej kolejności warto zająć się szybą. Sprawdźmy jej datę produkcji, która powinna znajdować się w jej dolnym prawym rogu. Data produkcji powie nam, czy szyba była wymieniana oraz czy przypadkiem nie jest młodsza od samochodu (to by znaczyło, że samochód nie jest bezwypadkowy). Przyjrzyjmy się też szybie ze względu na rysy i odpryski.

Elementem wywołującym największe kontrowersje jest zwykle przebieg samochodu. Tzw. cofanie licznika to proceder, który jest dziś na porządku dziennym. Warto jednak tę kwestię wziąć po prostu na logikę. Jeżeli samochód ma już swoje lata, a jego przebieg jest zaskakująco niski, wydaje się, że coś tu nie gra. Z przebiegiem wiąże się kilka innych elementów, na pozór nie mających znaczenia, takich jak przetarcia na kierownicy (jeżeli są wyraźne, znaczy że samochód był użytkowany bardzo długo, a więc musi mieć duży przebieg), przetarcia na dźwigni zmiany biegów, czy też przetarcia pedałów.

Stan karoserii, szyby, a także jakość elementów we wnętrzu w bezpośredni sposób służą jednemu: ustaleniu wieku samochodu. Wszystkie te elementy mogą oczywiście mówić prawdę, ale mogą także mylić. W tym celu watro sprawdzić datę produkcji takich elementów, jak tapicerka, tablica przyrządów, popielniczka czy tez różnego rodzaju osłony i obudowy, które mają ją wytłoczoną zwykle na wewnętrznej części.